Kamienica z nr 55 została wzniesiona około 1865 roku, na planie litery L. Podpiwniczony budynek liczy 3 kondygnacje i dodatkowo użytkowe poddasze. Posiada bardzo ciekawą formę, W centralnej części znajduje się wykusz zwieńczony balkonem. W dwuspadowym dachu po obu stronach znajdują się lukarny, a środkowa część zwieńczona jest szczytem. Od strony wschodniej na wysokości I i II piętra ulokowano oryginalne loggie z ozdobnymi balustradami i zdobionymi kolumnami na niższej kondygnacji. Przy wykuszu od strony zachodniej znajdują się balkony.
Parter zdobiony jest boniowniem. Zachowała się również oryginalna stolarka drzwiowa o bogatym detalu, z charakterystycznym naświetlem. Elewację utrzymaną teraz w beżowo-białej kolorystyce urozmaicają również płyciny w formie geometrycznych wzorów. Kamienica czeka jeszcze na wstawienie odnowionych drzwi wejściowych.
Budynek wraz z działką w ubiegłym roku nabył od miasta inwestor, który zlecił kapitalny remont kamienicy. Wcześniej wyremontowano sąsiednie budynki, w tym między innymi kamienicę z nr 53 oraz przy skrzyżowaniu z ul. Kanałową.
Zakończyły się również prace w skromniejszym budynku z nr 81. Budynek liczy 3 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze, podobnie jak w większości kamienic wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, funkcjonują sklepy. W centralnej części ulokowano wejście, a od strony zachodniej przejazd bramny. Elewacja na poziomie parteru zatraciła pierwotny wystrój. Większość zdobień zachowana jest natomiast w górnych partiach kamienicy. To między innymi naczółki okienne podparte konsolami, boniowanie wzdłuż krawędzi budynku oraz gzymsy. Ten remont zleciła wspólnota zarządzana przez ADM.
Rewitalizacja przyspiesza
Ulica Grunwaldzka zyskuje na estetyce również dzięki miejskim inwestycjom. Przed dwoma laty oddana do użytku została nowa droga rowerowa wraz z chodnikami. Poprawiliśmy też bezpieczeństwo pieszych montując nowoczesne oświetlenie i sygnalizację. Poza tym wyremontowane zostały wiadukty przebiegające nad ulicą. Grunwaldzką obsadziliśmy też kasztanowcami. Trwają prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego Okola dla terenów położonych m.in. po północnej stronie ulicy. To również element wspierający rewitalizację tej części Bydgoszczy.