logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienice w Śródmieściu w nowych barwach




Na ulicy Kwiatowej kończą się remonty ważnych budynków. Szczególnie bogatą elewację posiada odrestaurowany gmach przy skrzyżowaniu z ulicą H. Sienkiewicza. Uwagę przykuwa również kamienica z numerem 7, gdzie w trakcie remontu wyeksponowano malowaną reklamę z ubiegłego stulecia.


Najokazalszym budynkiem przy ul. Kwiatowej po remoncie stała się kamienica u zbiegu z ulicą H. Sienkiewicza. Powstała około 1912 roku. Wzniesiono ją na planie litery „L”. Wyróżnia ją wyjątkowa malowniczość. Zaprojektowana została w stylu Landhaus, bardzo popularnym w Niemczech na początku XX wieku. Zakładał on połączenie formy mieszkania w kamienicy z mieszkaniem w willi. Wyróżniały go m.in. trójkątne szczyty, drewniane elementy, duże pomieszczenia oraz ogrody na zapleczach posesji.  W elewację od strony ul. Kwiatowej i H. Sienkiewicza  wkomponowano wykusze zwieńczone balkonami. Część narożnikowa zdobi strzelisty  dach z trójkątnymi szczytami od strony obu ulic. 

Dodatkowo także w tej części kamienicy zaprojektowano półkolisty wykusz. Od strony zachodniej na wysokości I. i II. piętra znajdują się balkony. W górnych partiach umieszczono lukarny. Malowniczości dodaje też detal architektoniczny: boniowany parter, ornamenty podkreślające przede wszystkim pionowe podziały, gzymsy i oryginalny portal wejściowy od strony ul. Kwiatowej. Po remoncie elewacja jest utrzymana w piaskowym kolorze.

Równie elegancko po remoncie prezentuje się też budynek z numerem 7 w południowej pierzei. Kamienicę na planie prostokąta wzniesiono około 1900 roku. Klasyczny 2-pietrowy budynek pełni funkcję mieszkaniową.

Elewacja frontowa jest bogato zdobiona.  W centralnej części ulokowano przejazd bramny zwieńczony pełnym łukiem. Parter jest boniowany. Na wysokości piętra szczególnie rozbudowany jest detal wokół okien składający się z między innymi półkolumn i naczółków. W elewację wkomponowano również gzymsy, płyciny i konsole. Skrajne części kamienicy mają formę ryzalitu – są delikatnie wysunięte.  Na dwóch  polach boniowanego parteru w trakcie prac wyeksponowano dawną malowaną reklamę niemieckiego sklepu z tapetami.

Kończy się również niewielkiej, piętrowej kamienicy u zbiegu z ulicą Pomorską. Wiekowy budynek zyskał elewację w łososiowym kolorze. Jaśniejszy kolor zarezerwowano do wyeksponowania gzymsów i opasek wokół okien.

W ostatniej dekadzie na ul. Kwiatowej właściciele nieruchomości zlecili prace przy kilku  innych budynkach. Wypiękniała  między innymi majestatyczna kamienica z nr 1 na rogu z ul. Pomorska. Udany remont przeszła też willa  z numerem 6 oraz budynek flankujący od strony północnej skrzyżowanie z ul. H. Sienkiewicza.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.