logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica znad dawnej miejskiej granicy




Trwa kompleksowa modernizacja wiekowej kamienicy przy ul. Granicznej 13. Budynek jest docieplany i zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. W zakres wchodzi też odrestaurowanie m.in. fasady kamienicy.


Dwupiętrowy budynek został wzniesiony na planie prostokąta. Od początku pełnił funkcję mieszkalną. Wejście do budynku zlokalizowano od strony podwórza. Elewacja frontowa posiada wiele zdobień w formie gzymsów, naczółków i obramień okiennych, konsoli pod linią dachu. Obecnie, na zlecenie ADM, prowadzona jest kompleksowa termomodernizacja budynku. Część inwestycji stanowi budowa węzła cieplnego. Trwają prace przy ścianie szczytowej oraz od strony podwórza. Wiosną planowane jest rozpoczęcie prac od strony frontowej. Całość prac, z uwagi na ich konieczność synchronizacji robót z Komunalnym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, zakończy się w 2026 roku. Inwestycja kosztuje ponad 1,6 miliona złotych.

Wcześniej wzdłuż ul. Granicznej odnowionych zostało wiele innych budynków, m.in. ciąg kamienic z numerami 21,23,25. Ze środków Miasta przy ul. Granicznej wzniesiony został budynek nowej sali sportowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Bydgoski Budżet Obywatelski pomógł  w urządzeniu w jej sąsiedztwie także ogólnodostępnego placu zabaw i plenerowej siłowni.  Obecnie dla tej części Okola powstaje nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

Trochę historii

Ulica Graniczna na przełomie XIX i XX wieku stanowiła granicę administracyjną pomiędzy miastem i jego przedmieściami – stąd jej nazwa. Tereny znajdujące się po zachodniej stronie ulicy wcielono do Bydgoszczy dopiero w 1920 roku. Wytyczono ją pod koniec XIX wieku. Początkowo zabudowa mieszkaniowa była wznoszona tylko pomiędzy ulica Śląską i Brdą. Tereny pomiędzy ulicą Grunwaldzką i Śląską zajął  natomiast w 1898 roku rozwijający się prężnie warsztat ślusarski Werkstatt Fabrik Fiebrand Bromberg Schleusenau - późniejsza Państwowa Fabryka Sygnałów Kolejowych, z której wyrosły Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „BELMA” S.A. Po wojnie produkcję rozwijano w nowym zakładzie w Białych Błotach.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.