Kamienica została wzniesiona na przełomie XIX i XX. Trzykondygnacyjny budynek pełni funkcję mieszkalną. Ma budowę zbliżona do sąsiednich kamienic: masywny portal umieszczony w osi budynku zaakcentowanej niewielkim ryzalitem i symetrycznie rozmieszczone otwory okienne zdobione opaskami i naczółkami. Parter jest boniowany, a cześć fundamentu wykonano z licowanej cegły. Przy linii dachu umieszczono pas konsoli. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Zarządza nią miejska spółka ADM. Koszt prac zleconych przy elewacji frontowej to 160 tysięcy złotych. Po remoncie na elewacji dominuje popielaty kolor z białymi detalami. Trwają jeszcze prace wykończeniowe przy fundamencie.
W tym roku odsłonięto też elewację sąsiedniego budynku z numerem 11. Wyróżnia się on symetryczną, bogato zdobioną elewacją. Portal wejściowy oraz znajdujące się nad nim okna ujęta w pilastry zwieńczone głowicami. Ta część kamienicy jest nieznacznie wysunięta (tzw. ryzalit). Wcześniej estetyczne elewacje odzyskały między innymi kamienice z numerami 5 (bliżej ul. Gdańskiej) i 22 (narożny budynek przy skrzyżowaniu z ulicą Pomorską). Równie elegancko prezentuje się zabytkowy gmach Collegium Medicum, czyli dawna szkoła wzniesiona już w 1888 roku.
Warto dodać, że opracowana koncepcja ul. Nowomazowieckiej (przedłużenia ul. Mazowieckiej do Gdańskiej) zakłada zachowanie tych cennych kamienic oraz jednokierunkowy charakter ul. Świętojańskiej. Więcej informacji o planowanych zmianach znajduje się na filmie przygotowanym przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Link do filmu znajduje się TUTAJ.
Warto wiedzieć:
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Przy prezydencie działa Społeczna da ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.