logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Elegancka architektura w śródmiejskim stylu




Trwa remont wiekowej kamienicy na rogu ul. Królowej Jadwigi i Naruszewicza. Dzięki niej całą wschodnią pierzeję ważnej śródmiejskiej ulicy tworzyć będą budynki z odrestaurowanymi elewacjami, pełnymi wyszukanych detali. Równocześnie trwa uzupełnianie brakującej zabudowy przy moście Królowej Jadwigi. Nowe budynki utrzymane będą w eleganckim śródmiejskim stylu. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.


Kamienica z numerem 12 został wzniesiona na początku lat 70. XIX na zlecenie Hermanna Rosenberga, prowadzącego firmę transportową. Trzykondygnacyjny budynek z nieużytkowym poddaszem i podpiwniczeniem zbudowano na planie litery „L”. Główne wejście ulokowano od strony ulicy Królowej Jadwigi. Charakterystycznym elementem elewacji jest elegancki ornament zdobiący przestrzeń pomiędzy okienkami poddasza. Parter zdobi boniowanie. Otwory okienne otaczają opaski oraz naczółki.  Płyciny podokienne na wysokości piętra wypełniono płaskorzeźbami. Eklektyczna kamienica pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Osobne wejście w rogu budynku posiada lokal użytkowy. Dzięki remontowi całą wschodnią pierzeję ważnej śródmiejskiej ulicy tworzyć będą budynki z odrestaurowanymi elewacjami. Odsłonięta została już elewacja od strony ul. Królowej Jadwigi. Kontynuowane są prace od strony ul. Naruszewicza.

Wzdłuż ul. Królowej Jadwigi wznoszone są również dwa budynki mieszkalne, które wypełnią m.in.  pusty plac po rozebranej wozowni. To drugi etap deweloperskiej inwestycji „Urzecze”. Budynki będą trzymać linię zabudowy wyznaczoną przez odrestaurowane kamienice przy ul. Królowej Jadwigi. Zostaną zrealizowane w eleganckim, śródmiejskim stylu, doskonale komponującym się z okoliczną architekturą.

Elewacja i nowa koncepcja zagospodarowania tego kwartału była ściśle konsultowana z architektem i plastykiem miasta. Dodatkowo inwestor zaplanował przebudowę chodnika przy tej ulicy, przylegającą do nowych budynków. Wspólnie z inwestorem opracowana została też koncepcję docelowej rewitalizacji nabrzeża i okolicy.

W ramach I etapu budowy zespołu „Urzecze” wznoszone są dwa inne budynki pomiędzy linią tramwajową i brzegiem Brdy. Warto podkreślić, że nowe inwestycje mieszkaniowe na terenie Śródmieścia istotnie wzmacniają jego rewitalizację.

Trochę historii

Teren, na którym obecnie wznoszona jest część nowych budynków przy ul. Naruszewicza był częścią garbarni L. Buchholza. Przedsiębiorca nabył dużą  parcelę pomiędzy ul. Garbary i brzegiem Brdy w 1862 roku i od razu rozpoczął wznoszenie domu mieszkalnego oraz kilkunastu budynków fabrycznych. Garbarnia Buchholza u progu XX wieku należała do największych fabryk skór. Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona i przejęta przez Zakłady Obuwnicze „Kobra”. W latach 90.XX wieku parcelę po upadłych zakładach nabyła Wyższa Szkoła Gospodarki, która wzniosła na tym terenie budynki uczelniane i zagospodarowała na ich potrzeby przyległy teren.  Pozostałością po zakładzie Buchholza jest zabytkowa willa właściciela znajdująca się wewnątrz uczelnianego kampusu. Jej obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1899 roku.

Warto wiedzieć:

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Od kilku lat przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.