logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dom, który zmienił się w kamienicę




Rozpoczęły się prace przy remoncie elewacji narożnej kamienicy u zbiegu ul. Długiej i Jezuickiej. Wybudowany w XVIII wieku skromny budynek z końcem XIX wieku przeobraził się w solidną kamienicę o neoklasycystycznym wystroju.


Parcela początkowo, w latach 1776-77 została zabudowana prawdopodobnie mieszkalnym domem piętrowym. Wzniósł go bydgoski ślusarz o nazwisku Schunck. Po prawie 100 latach został rozbudowany o dwie kondygnacje. W parterze wybito również sklepowe witryny. W takiej formie budynek zdobi skrzyżowanie ulic Długiej i Jezuickiej od ponad wieku. Elewację kamienicy znaczą między innymi opaski okienne i gzymsy. Charakterystycznym elementem jest balkon z kutą balustradą z geometrycznym wzorem. Jest on wkomponowany na wysokości piętra od strony ul. Długiej. Budynek utrzymany jest w skali przestrzennej i historycznej zabudowy Starego Miasta. Na parterze funkcjonują lokale usługowe. Na górnych kondygnacjach znajdują się między apartamenty.


 
Wcześniej, wzdłuż ul. Długiej, wypiękniało kilkadziesiąt innych budynków. Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To nie tylko dotacje konserwatorskie, ale również duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac, interwencje miejskiego plastyka i przygotowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W ostatnich miesiącach  fronty obiektów, które czekają jeszcze na prace konserwatorskie zostały dodatkowo zabezpieczone wielkoformatowymi plandekami. Przedstawiają one grafiki z planowanymi rzutem elewacji po zakończeniu prac. Takie rozwiązanie wdrożono m.in. przy kamienicy na ul. Długiej 42. Poprawiło to estetykę tej części Starego Miasta. Planowane są kolejne prace konserwatorskie w tej części miasta.

Ulica Długa to najdłuższa ulica miasta lokacyjnego Bydgoszczy licząca 650 metrów. Najważniejsza pod względem historycznym i funkcjonalnym. Należy, obok ul. Gdańskiej i Dworcowej, do najważniejszych, śródmiejskich ulic handlowych Bydgoszczy. W ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej zrewitalizowany został ostatni odcinek historycznej ulicy pomiędzy Zbożowym Rynkiem i ulicą Pod Blankami. Na jezdnię wróciła kamienna kostka, ulica zyskała chodniki z granitowych płyt z opaskami. Zainstalowano też stylowe latarnie. Poza tym wyeksponowany został fragment toru, przypominający o kursujących tą ulicą tramwajach. O tramwajach przypomina również rozeta do podtrzymywania trakcji zachowana na elewacji remontowanej kamienicy przy ul. Długiej 25.