logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Stylowa stolarka w dawnym „Jedynaku”




W ostatnich latach właścicielowi dawnego domu towarowego na rogu ulic Gdańskiej i Dworcowej udało się odrestaurować elewację. W tym roku miejska dotacja na prace konserwatorskie pomoże przywrócić oryginalną stolarkę w oknach znajdujących się w wykuszu.


Modernistyczny gmach zbudowano w latach 1910-11. Wcześniej istniał na działce niewielki hotel. Dom towarowy początkowo stanowił własność zamożnej kupieckiej rodziny Conitzer. Był to wówczas jeden z największych domów towarowych na ziemiach polskich. Architekci wzorowali się rozwiązaniach  architektonicznych berlińskich i paryskich domów towarowych. Elewacja w górnej części ukształtowana jest faliście z wgłębnym portykiem filarowym, który upiększają pełnoplastyczne rzeźby przedstawiają greckie boginie: Afrodytę, Eris, Herę i Atenę. Budynek posiada duże atrium nakryte szklanym dachem, stropy wsparte na kolumnach i cztery poziomy handlowe. Komunikacja między kondygnacjami odbywa się dwoma windami osobowymi i jedną towarową oraz klatką schodową z trójbiegowymi schodami. Warto dodać, że to pierwszy budynek w naszym mieście, w którym zastosowano nowoczesną konstrukcję z żelazobetonu.

W okresie międzywojennym obiekt nosił nazwę „Be-De-Te” (Bydgoski Dom Towarowy). Słynął on wówczas z urządzanych w nim pokazów mody, a na II piętrze znajdowała się kawiarnia. Budynek stracił spadzisty dach w czasie pożaru w 1945 roku. W trakcie remontu zastosowano prostszą płaską konstrukcję. Po wojnie funkcje handlową obiekt odzyskał w 1950 roku. Przez wiele lat było to miejsce, gdzie najchętniej kupowano w Bydgoszczy odzież, obuwie, materiały, a także sprzęt AGD i artykuły wyposażenia mieszkań. Od lat 60.XX wieku funkcjonował pod nawą „Jedynak”. Obecnie jedynie na parterze funkcjonuje drogeria „Rossmann”.
Obiekt jest własnością spółki Polish Hotel, która wstępnie zaplanowała adaptację obiektu do funkcji hotelowych. W 2012 roku w budynku odnowiono elewację. W tym roku inwestor wystąpił z wnioskiem o przyznanie dotacji konserwatorskiej na wymianę stolarki okiennej w wykuszu od strony ul. Dworcowej. Koszt prac szacowany jest na 33 tysiące złotych.

Warto wiedzieć

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do  właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.