Kamienica powstała pod koniec XIX wieku. Zaprojektował ją Józef Święcicki – wyjątkowo utalentowany mistrz budowlany działający wówczas w Bydgoszczy. Wybudował około 60 kamienic, które nadały miastu charakterystyczny rys. Liczba wszystkich projektów, które stworzył jest kilka razy większa. Budynek przy Pomorskiej 5 liczący 3 kondygnacje wzniesiono na planie zbliżonym do trójkąta. W wyjątkowo efektowny sposób wieńczy narożnik ulic Pomorskiej i Podolskiej. W elewację wkomponowano liczne dekoracje. Są wśród nich maski lwa i anioła. Kamienicę zdobi również wiele innych elementów jak gzymsy, rozbudowany detal wokół otworów okiennych, kute balustrady balkonów od strony ul. Pomorskiej. Budynek od początku pełnił funkcję mieszkalną z usługowym parterem. W pierwszych latach XX wieku w kamienicy funkcjonowała restauracja.
Budynek przeszedł gruntowny remont w 2007 roku. Wówczas odnowiono jego elegancką elewację. W tym roku właściciel planuje rekonstrukcję i wymianę stolarki okiennej. W tych pracach pomoże miejska dotacja konserwatorka. Koszt tego zadania szacowany jest na blisko 200 tysięcy złotych.
Ulica Pomorska jeszcze na początku XIX wieku stanowiła główny trakt wiodący w kierunku Gdańską. Następnie tę funkcję przejęła wytyczona ulica Gdańska, która oprócz funkcji komunikacyjnej szybko stała się też jedną z reprezentacyjnych ulic Bydgoszczy. Zarówno ulica Gdańska jak i Pomorska została zabudowana kamienicami , z których większość wzniesiono w latach 1865-1910. Przy ul. Pomorskiej wzniesiono również zabudowania użyteczności publicznej. W latach 1909-11 roku powstała nowa remiza strażacka. W II połowie XIX wieku na końcu ulicy wzniesiono natomiast kompleks charakterystycznych budynków murowanych oraz w konstrukcji szkieletowej, które początkowo służyły wojsku.
Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł) na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.