Kamienicę wzniesiono w latach 1876-1878 na planie litery „U”. Jej frontowa elewacja zachwyca bogactwem neobarokowych form i detali. Budynek posiada 4 kondygnacje. W środkowej części na wysokości II i II kondygnacji wkomponowano rozległe balkony z kutymi barierami. W skrajnych częściach kamienicy balkony ulokowano na ostatniej kondygnacji, w linii kolumn zdobiących boniowaną elewację. Budynek upiększają również rozbudowane konsole i naczółki. Warto poza tym zwrócić uwagę na detal elementów osłaniających dach: szczyty otoczone ozdobnymi urnami oraz attykę.
Kamienica pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze tuż po wybudowaniu mieściły się sklepy kolonialne, delikatesy i perfumeria, a później cukiernia i kawiarnia. W okresie PRL funkcjonał m.in. sklep rybny.
W kamienicy mieszkał dr Witold Bełza, inicjator założenia Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz pierwszy polski dyrektor Biblioteki Miejskiej. Na parceli za budynkiem frontowym od 1899 roku działała fabryka R. Stephana, produkująca wyroby ze skóry, między innymi siodła, kufry podróżne i torebki damskie.
Obecnie trwa remont konserwatorski dachu kamienicy. Prace pochłoną około 145 tysięcy złotych. Zadanie jest dofinansowane pieniędzmi z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków.
Dotacje da właścicieli
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 21 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 4 mln zł. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych dotacjach znajduje się TUTAJ.