W poprzednich latach dotacje konserwatorskie wsparły remonty 10 kamienic przy tej ulicy. Teraz w oparciu o Bydgoski Program Ochrony Zabytków pomagamy przy mniejszych zadaniach remontowych skupiających się na historycznych detalach i wystroju. W tym roku zabezpieczone zostały dotacje dla właścicieli dwóch lokali, którzy zdecydowali się zrekonstruować drewnianą stolarkę okienną.
Kamienice o niepowtarzalnym uroku
Dotacja wesprze między innymi wymianę stolarki w lokalu nr 1 w kamienicy z nr 22. To budynek wzniesiony w latach 1898-1889. W I połowie XX wieku kamienicę dwukrotnie rozbudowywano. Czterokondygnacyjny budynek założono na planie wieloboku. Charakterystycznym elementem jest ciąg przeszklonych werand. Fasadę wyróżnia również umieszczona pod maswerkowym baldachimem rzeźba halabardnika – symbolicznego opiekuna i strażnika domu. Elewacje dzielone są gzymsami i zdobione ornamentem o motywach roślinnych. Szczyt kamienicy zwieńczony jest wiatrowskazem z rokiem zakończenia budowy budynku.
W budynku z nr 13-15 rekonstrukcji poddana zostanie okno w lokalu nr 8. To również secesyjna kamienica o niepowtarzalnej architekturze i ciekawej historii. Jej budowę w 1902 roku zleciła pierwsza bydgoska spółdzielnia mieszkaniowa (Bydgoskie Towarzystwo Mieszkaniowego operujące wówczas nazwą Wohnungsverein zu Bromberg). Czterokondygnacyjny budynek zaprojektowano na planie litery „U” z dwoma, wydłużonymi skrzydłami oficyn mieszkalnych. Elewacja frontowa zwieńczona jest trójkątnymi szczytami. W części środkowej fasady znajdują się loggie o zróżnicowanym wystroju. Na piętrze z toskańskimi kolumnami, a na kondygnacji wyżej o konstrukcji drewnianej. Wykusze zwieńczono szachulcowymi wieżami z ośmiobocznymi hełmami.
Szacowany koszt prac prac konserwatorskich przy stolarce w tych dwóch budynkach to prawie 30 tysięcy złotych. Miejska dotacja pokryje około jednej trzeciej kosztów.
Architekt z cennym dorobkiem
Obie kamienice zaprojektował doskonały architekt Fritz Weidner (1863-1950), który większość swojego życia związał z Bydgoszczą. Szczególnie intensywną działalność budowlaną prowadził w latach 1896-1914. Zaprojektował on około 25 eleganckich, frontowych kamienic przy innych ulicach m.in. Gdańskiej, Dworcowej, Śniadeckich i 20 Stycznia. Był zaangażowany w ruch „miasto-ogród”. Kierował pracami przy tworzeniu urzędniczego osiedla domów jednorodzinnych na Bielawach, które do 1920 roku były jeszcze podbydgoską gminą. Nadzorował również prace przy budowie miejskiej kanalizacji. Opuścił Bydgoszcz w 1937 roku.
Moc rewitalizacji
Ulica Cieszkowskiego przeszła gruntowną rewitalizację w 2017 roku, która pochłonęła 2,5 mln zł. Największe zmiany zaszły przy nawierzchniach. Materiały wykończeniowe nawiązują do stylistyki z początku XX wieku. W 2018 roku odsłonięto też historyczny mural przedstawiający sylwetkę Józefa Święcickiego, budowniczego, który pozostawił w Bydgoszczy wiele oryginalnych kamienic. Kompleksowa rewitalizacja ul. Cieszkowskiego to również efekt aktywności mieszkańców, którzy w 2007 roku powołali stowarzyszenie. Wspiera ono wszystkie działania związane z przywróceniem świetności temu zakątkowi miasta.
Miejskie dotacje da właścicieli zabytków
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 21 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 4 mln zł. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych dotacjach znajduje się TUTAJ.