logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Kamienica zdobiąca ulicę Gdańską




Na ten rok planowane są kolejne prace w charakterystycznej kamienicy przy ul. Gdańskiej 101. W zabytkowym budynku zaprojektowanym przez mistrza Józefa Święcickiego po odnowieniu m.in. elewacji i stolarki okiennej wyremontowany zostanie dach oraz kominy. Prace dofinansuje miasto.


Kamienicę wzniesiono w latach 1892-1893 według projektu bydgoskiego budowniczego Józefa Święcickiego dla rentiera Carla Peschela. Liczy ona 4 kondygnacje. Budynek posiada bogato zdobioną symetryczną elewację frontową, którą wyremontowano wcześniej, również z pomocą miejskiej dotacji. Na tle licowanej czerwoną cegłą ściany umieszczono liczne dekoracje sztukatorskie. Na osi budynku zachowała się dwuskrzydłowa brama przesłonięta kutą kratą z dekoracją roślinną. Kamienica od początku posiadała charakter czynszowo-handlowy.
W tym roku planowany jest remont dachu oraz kominów. Koszt prac szacowany jest na 54 tysiące złotych. Blisko w połowie będzie dofinansowany miejskimi środkami na zabytki.

Józef Święcicki był znakomitym budowniczym, przez całe życie związanym z Bydgoszczą. Żył w latach 1859-1913. Pozostawił w mieście wiele przepięknych kamienic. Jego dziełem są m. in. kamienica, w której znajduje się Hotel pod Orłem, kamienica przy Placu Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej oraz Cieszkowskiego. Wybudował około 60 kamienic, które nadały miastu charakterystyczny rys. Liczba wszystkich projektów, które stworzył jest kilka razy większa. Kamienice zaprojektowane przez mistrza J. Święcickiego nie ustępowały kunsztem obiektom stawianym w ówczesnych europejskich stolicach. Budowniczy często angażował się także w akcje charytatywne: wspierał finansowo bydgoskie sierocińce, szpitale i kościoły.



Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do  właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.