Zabudowania przy ul. Długiej 22 i Pod Blankami zostały wzniesione prawdopodobnie w XVII wieku. Wszystkie zabudowania tworzą zamknięty czworobok, z dziedzińcem pośrodku. Prawdopodobnie w kamienicy od strony ulicy Długiej w 1676 roku gościł król Jan III Sobieski. Zabudowania od strony ulicy Pod Blankami posiadają sklepione, dwupoziomowe piwnice o wysokości około 6 metrów, wzniesione prawdopodobnie na przełomie XVIII/XIX wieku. Są to najgłębsze piwnice na Starym Mieście, służyły one do przechowywania wina. Na początku XX wieku w zabudowaniach mieściła się winiarnia Carla Ardta. Wcześniej istniał tu prawdopodobnie zajazd.
Prace w charakterystycznym zespole zabudowań prowadzone są etapami. W poprzednich latach wspólnota otrzymała miejskie dofinansowanie na remont konserwatorski dachów oraz wzmocnienie ścian. W tym roku na zabytkowy obiekt trafi kolejna miejska dotacja. Pozwoli ona wykonać elewację od strony ulicy Pod Blankami. Koszt tych prac oszacowano na 175 tysięcy złotych. Wsparcie miasta to 55 tysięcy złotych.
W ubiegłym roku dzięki środkom pozyskanym przez miasto udało się przeprowadzić również prace konserwatorskie przy reliktach średniowiecznych murów miejskich przy ulicy Pod Blankami. Ceglane mury były częścią zespołu średniowiecznych obwarowań Bydgoszczy, budowanych od początku XV wieku. W późniejszych wiekach zostały zniszczone i w większości rozebrane w XIX wieku ustępując często miejsca nowym budynkom. To zadanie kosztowało blisko 100 tysięcy złotych.
Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł) na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.