Cerkiew mieści się w XIX-wiecznym szachulcowym spichlerzu przy ulicy Nowy Rynek 5. Budynek powstał w 1870 roku. Początkowo był użytkowany jako kaszarnia, a po 1945 wykorzystywano go jako magazyn. Na cerkiew zaadaptowano go na początku lat 80. XX wieku.
Budynek ma konstrukcję szachulcową, wspartą niskimi ceglanymi przyporami. Nakryty jest dwuspadowym dachem. W czasie prac nad adaptacją budynku na potrzeby kultu religijnego, wnętrze obiektu przekształcono na jednokondygnacyjne. Wewnątrz cerkwi znajduje się oryginalny ikonostas oraz zbiór XVIII- i XIX-wiecznych ikon pochodzących ze wschodnich pracowni. W 1992 świątynię zwieńczono kopułą z sześcioramiennym krzyżem prawosławnym. W 2013 w cerkwi docieplono ściany i położono nowe tynki.
W tym roku część środków z puli na zabytki pozwoli rozpocząć prace przy konserwacji stropu oraz piwnic. Ekspertyzy wykazały, że konieczne będzie też utworzenie skrzyni żelbetowej wzmacniającej konstrukcję wiekowego obiektu. Koszt pierwszego etapu prac szacowany jest na pół miliona złotych. Miejska dotacja to ponad 250 tysięcy złotych. W 2018 roku dzięki miejskiej dotacji powstała kompleksowa dokumentacja techniczna. Pozwoli ona też prowadzić kolejne etapy prac konserwatorskich. W poprzednich latach wsparliśmy również cerkiew podczas konserwacji ikon, chorągwi i krzyża procesyjnego.
Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł) na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.