logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dawna restauracja na Wilczaku w remoncie




Trwa remont kamienicy przy ul. Nakielskiej 2. To dawna restauracja. Do lat 70. XX wieku parcela przylegała do brzegów starego Kanału Bydgoskiego.


Kamienica została zbudowana na zlecenie rzeźnika Maxa Mellina w II połowie XIX wieku. W 1893 roku przeszła w ręce kupca Hugo Liptau, który otworzył w niej restaurację Bellevue i prowadził ją do 1920 roku. Przypominają o tym jeszcze zachowane z tamtego okresu malowane reklamy na ścianach.
Piętrowy budynek wzniesiono na planie zbliżonym do prostokąta. Przykryty jest dwuspadowym dachem. Mimo upływu czasu zachowało się na jej elewacji wiele oryginalnych detali. To między innymi boniowany parter, gzymsy, płaskorzeźby wypełniające podokienne płyciny, naczółki i obramienia okien,  czy drewniane sterczyny akcentujące szczyty dachu. W czasach świetności częścią  budynku  była elegancka drewniana weranda.

Parcela była położona tuż nad brzegiem Starego Kanału Bydgoskiego. Remont zdecydowanie wpłynie na estetykę tej części osiedla. Budynek otwiera bowiem obszar zwartej zabudowy na Wilczaku od strony centrum. W ostatnich latach wiele kamienic wzdłuż ulicy Nakielskiej zostało już wyremontowanych. Konserwatorskie prace kontynuowane są także w zabytkowym kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Zrewitalizowana została także część terenów zielonych pomiędzy ulicą i Starym Kanałem Bydgoskim.

Historia ulicy w pigułce
Ulica Nakielska stanowi stary trakt łączący Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią i osadami położonymi na zachód od miasta po południowej stronie doliny bydgosko-nakielskiej. W 1872 r. nad ulicą wybudowano wiadukt linii kolejowej do Inowrocławia. Pod koniec XIX w. ulica była wybrukowana, a na wschodnim odcinku otoczona pierzejami kamienic, w tym czasie powstała też fabryka obrabiarek do drewna z charakterystycznym budynkiem biurowym w neobarokowym stylu tzw. willa Carla Blumwego, pierwszego właściciela fabryki.

W 1901 ułożono torowisko tramwajowe (do ul. Wrzesińskiej). W latach 1904-06 zbudowano neogotycką ewangelicką świątynię, obecny kościół Miłosierdzia Bożego.  Początkowo tylko wschodni skrawek ulicy w dzisiejszym przebiegu pozostawał w granicach administracyjnych miasta Bydgoszczy – do ul. Miedza. W 1973 roku po zasypaniu części Starego Kanału Bydgoskiego powstała łącznica od ronda Grunwaldzkiego do ul. Wrocławskiej.

Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wspólnie z mieszkańcami wybraliśmy też wariant docelowej  przebudowy ulicy. Zakłada on między innymi zachowanie wszystkich istniejących pierzei oraz stworzenie tram-buspasów z przystankami wiedeńskimi.