logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zakup nowoczesnego, niskopodłogowego taboru tramwajowego dla sieci komunikacji miejskiej w Bydgoszczy - pakiet nr 2



Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Funduszy Europejskich dla Kujawa i Pomorza na lata 2021 – 2027, Priorytet FEKP.03 Fundusze Europejskie na zrównoważony transport miejski, Działanie FEKP.03.01 Rozwój i usprawnienie mobilności miejskiej i podmiejskiej BydOF-IP.

Wartość projektu: 126 731 160,00 PLN

Wysokość dofinansowania z FEdKP: 75 423 908,85 PLN

Okres realizacji: 06.02.2023 r. – 31.12.2025 r.

 

Działania, które będą realizowane w projekcie:

Projekt obejmuje zakup 11 szt. (10 długich i 1 krótki) nowoczesnych tramwajów z 100% udziałem niskiej podłogi. W ramach projektu dostarczone będzie specjalistyczne wyposażenie obsługowe i pakiet naprawczo-eksploatacyjny, w tym dźwig samochodowy (specjalistyczne wyposażenie obsługowe tramwajów) oraz dwa kompletne wózki wagonowe jezdne (pakiet eksploatacyjno-naprawczy).

Grupy docelowe:

Grupą docelową są przede wszystkim pasażerowie transportu tramwajowego w Bydgoszczy, którzy bezpośrednio doświadczą poprawy jakości systemu Publicznego Transportu Zbiorowego (PTZ) poprzez skrócenie czasu wymiany pasażerskiej na przystankach, poprawę komfortu podróży poprzez wyposażenie w klimatyzację, właściwie ukształtowaną przestrzeń pasażerską zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, ograniczenie drgań, hałasu, zwiększenie wygody wsiadania i wysiadania w tym dla osób starszych, osób o utrudnionym poruszaniu się, osób z niepełnosprawnościami, kobiet w ciąży, opiekunów z dziećmi, osób z wózkami, osób z bagażem i integrację informacji.

W rezultacie, w wyniku realizacji projektu zwiększona zostanie dostępność transportu tramwajowego dla osób z niepełnosprawnościami, którzy stanowią ważną grupę beneficjentów projektu. Dzięki niskiej podłodze i wbudowanemu systemowi wewnętrznej i zewnętrznej informacji audiowizualnej w praktyce realizowane będzie przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i wsparcie integracji społecznej.

Cel projektu:

Celem projektu jest poprawienie jakości usług publicznego transportu zbiorowego.

Rezultaty projektu:

Wskaźnik produktu

Liczba zakupionych jednostek taboru tramwajowego w publicznym transporcie zbiorowym komunikacji miejskiej i metropolitarnej – 11 szt.

Wspierane strategie zintegrowanego rozwoju terytorialnego – 1 szt.

Ludność objęta projektami w ramach strategii zintegrowanego rozwoju terytorialnego - 354 000 osób

Pojemność ekologicznego taboru do zbiorowego transportu publicznego – 2 130 osób

Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS) – 1 szt.

Wskaźniki rezultatu

Szacowana emisja gazów cieplarnianych - 1 642,6 tona ekwiwalentu CO2/rok

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie