logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

INTELIGENTNY SYSTEM KANALIZACJI DESZCZOWEJ i KARTA ZIELONO-NIEBIESKICH ROZWIĄZAŃ



Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - spółka z o.o (MWiK) realizuje wieloletni projekt: „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy” (wartość: 299,7 mln zł, w tym dofinansowanie – 178,9 mln zł). Jego celem jest dostosowanie kanalizacji deszczowej na terenie miasta Bydgoszczy do obecnego i planowanego sposobu zagospodarowania terenu, zabezpieczenie miasta przed skutkami deszczy nawalnych oraz dużej ilości wód opadowych i roztopowych – minimalizacja podtopień budynków i zalania ulic oraz umożliwienie retencjonowania wody. Projekt realizowany jest w 23 zlewniach wód deszczowych. Zakres rzeczowy projektu to: wybudowanie 8,9 km sieci kanalizacji deszczowej, przebudowanie 90 km sieci kanalizacji deszczowej, wybudowanie 86 szt. urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi. Łączna powierzchnia objęta systemem zagospodarowania wód opadowych wyniosła 17,75 km2.
Ten nowatorski projekt bazował na prognozie modeli zmian opadowych, odpływów powierzchniowych, przepływów w sieci, na analizie wylewów z kanalizacji deszczowej, modelach retencji rozproszonej,
a także na symulacji ryzyka powodziowego. Dzięki niemu sporządzono prognozę modelu opadowego do 2050 roku (uwzględnia on także prognozę zmian klimatycznych). Stworzono modele 3D i modele zintegrowane, które pozwoliły na wirtualne zobrazowanie sieci i opadów. MWiK podpisała w roku 2023 umowę na wdrożenie unikalnego systemu, działającego z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. SIS-RZ, czyli System Inteligentnego Sterowania Retencją Zbiornikową, pozwoli  automatycznie sterować ilością wody w zbiornikach retencyjnych w zależności od prognoz pogody, wielkości i częstotliwości opadów oraz danych dostarczonych przez systemy pomiarowe. System jest w fazie „nauczania się” i zbierania danych niezbędnych do prawidłowej pracy.
Niewydolna kanalizacja deszczowa to problem, z którym boryka się wiele miast w Polsce. Zaniedbania są znaczne. Inwentaryzacja przeprowadzona przez MWiK pokazała, że miejscami istniejąca sieć kanalizacji deszczowej w 60-70 % jest niedrożna. Powoduje to zalewania i podtapiania budynków i nieruchomości, uszkodzenia i zniszczenia dróg czy torowisk tramwajowych, oraz utrudnienia komunikacyjne. Po przeprowadzeniu modernizacji sieci te problemy znikną.

„Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych” jest projektem którego głównym celem jest zwiększenie odporności miasta Bydgoszcz na wpływy zmian klimatu oraz nadmierną ilość wód deszczowych poprzez budowę zbiorników retencyjnych, rozwijanie obiektów małej retencji oraz organizację dystrybucji wód opadowych z wykorzystaniem zielono-niebieskiej infrastruktury i rozwiązań opartych na przyrodzie. W ramach realizacji projektu wybudowanych zostanie 35 zbiorników retencyjnych i 23 komory do podczyszczania zretencjonowanej wody opadowej. Ponadto powstaną nowe kanały deszczowe i retencje kanałowe, wykonane zostanie zasilenie fontanny przy Filharmonii Pomorskiej zretencjonowaną, oczyszczoną wodą deszczową oraz zasilenie toalet szaletu miejskiego przy ul. Wały Jagiellońskie wodą deszczową do celów spłukiwania, a do stawu w Dolinie Pięciu Stawów doprowadzona zostanie (po oczyszczeniu w komorze oczyszczającej) woda zretencjonowana w zbiorniku retencyjnym wraz z budową systemu cyrkulacji wody w stawach. W 13 lokalizacjach wybudowany będzie system automatycznego podlewania. W kilku lokalizacjach powstaną również rozwiązania oparte na zielono-niebieskiej infrastrukturze, zagospodarowujące lub wykorzystujące wody opadowe, bagrowane będą stawy oraz rozszczelnione zostaną nawierzchnie kilku ulic.

Bydgoszcz jest prekursorem i promotorem tworzenia „zielono-niebieskiej” infrastruktury, czyli dobrze zaprojektowanych parków, ogrodów deszczowych, naturalnych zbiorników retencyjnych, rowów przydrożnych oraz rozwiązań indywidualnych dot. powierzchni przydomowych. Te ekologiczne rozwiązania sprzyjają lepszemu, zdrowszemu trybowi życia. Angażując się w ten proces, każdy może dołożyć cegiełkę do przywracania równowagi, pozwalając wodzie krążyć w prawidłowy sposób. Można wykorzystać ją do innych celów „odcinając rynnę” od kanalizacji deszczowej w ulicy, odprowadzić „złapaną” deszczówkę do ogródka, zasilając tereny zielone.

Elementy smart:
Zrównoważone gospodarowanie zasobami – projekt ten pozwala na bardziej skuteczne wykorzystanie zasobów naturalnych, m.in. poprzez lepszą retencję wód deszczowych.
Bezpieczeństwo – automatyzacja pracy zbiorników retencyjnych dla lepszego zarządzania retencją zbiornikową.

Katalog zielono – niebieskich rozwiązań projektu deszczowego.