Od 2020 r. w Bydgoszczy obowiązuje zaktualizowany dokument „Bydgoszcz 2030. Strategia rozwoju”. Przebieg prac nad dokumentem odbył się w oparciu o ideę miasta inteligentnego, wyrażającą się w zintegrowanym podejściu do planowania i przekształcania miasta oraz zarządzania nim przy jednoczesnym spojrzeniu na rozwój Bydgoszczy z perspektywy pojedynczego mieszkańca i jego potrzeb. Stąd też na niespotykaną jak dotąd w Bydgoszczy skalę w budowę dokumentu włączono mieszkańców.
Zastosowano wiele narzędzi partycypacji społecznej na każdym etapie prac:
• konferencja rozpoczynająca prace nad aktualizacją strategii,
• cykl 6 debat strategicznych z udziałem różnych środowisk,
• prace Zespołów Roboczych (Społeczeństwo, Gospodarka, Środowisko),
• konsultacje z mieszkańcami poświęcone dylematom rozwojowym (zorganizowane na osiedlach),
• 2 badania ankietowe (dot. kształtu miasta w 2030 r., oraz priorytetów rozwojowych),
• konsultacje społeczne projektu dokumentu strategii.
Powstały w ten sposób dokument nazwać można strategią partycypacyjną – przez cały czas jego powstawania budowano świadomość, że miasto to dobro wspólne, a nie suma prywatnych własności, zaś rozbieżne interesy należy godzić.
Elementy smart:
Świadomość obywatelska – zaangażowanie mieszkańców oraz czynny udział różnych środowisk i grup interesariuszy w poszczególne etapy prac buduje zainteresowanie sprawami miasta i podejmowanie wpływu na jego funkcjonowanie.
Efektywna administracja – uwzględnienie głosów mieszkańców daje możliwość kreowania rozwoju miasta zgodnie z potrzebami bydgoszczan.
Strona internetowa strategii.