logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kościół klarysek nabiera blasku




Trwa konserwatorski remont kościoła klarysek. W świątyni p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaplanowano prace ratunkowe dachu i ścian. To jeden z najstarszych bydgoskich zabytków z historią sięgającą XVI wieku. Dofinansowanie z budżetu centralnego na realizację zadania zdobyło Miasto. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć.


Prace konserwatorskie mają przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo budynkowi kościoła, jednemu z głównych zabytków miasta. Inwestycja ma charakter działań ratunkowych. Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych i całej elewacji kościoła, a przede wszystkim wymiana pokrycia dachowego, z naprawą więźby dachowej.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 r. Kościół orientowany, wolnostojący, w stylu gotyckim. Kościół wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Trwają prace związane m.in. z wymianą pokrycia dachowego od strony ul. Jagiellońskiej oraz przy oczyszczaniu cegieł. W ubiegłym roku udało się wymienić między innymi miedziane pokrycie wieży. W trakcie prac natrafiono na kapsułę czasu.

Wewnątrz znajdowały się niemieckie gazety, monety oraz  budżet miasta na rok 1901. Oprócz tego odnaleziono list ówczesnego burmistrza Hansa Schmiedera. Po wyjęciu dokumentów ze starej kapsuły, wykonano ich kserokopie. Znalezione artefakty ponownie umieszczono w metalowej kapsule.

Dołożono też drugą kapsułę z przesłaniem od bydgoskiego biskupa, prezydenta miasta i wojewody kujawsko-pomorskiego. Dla potomnych pozostawiono również zdjęcia ze współczesnej Bydgoszczy oraz obecne monety i banknoty.Obie kapsuły, tę z 1901 roku i tę współczesną złączono w jedną kulę i zainstalowano na wieży kościoła.

Za prace odpowiada konsorcjum stworzone przez firmy Nowochem oraz Zakład Produkcyjno-Usługowy „Wimed”. Zakończenie prac planowane jest jesienią.

Większość środków na realizację prac w kwocie  3,5 mln złotych zdobyło Miasto startując w naborze na dofinansowanie inwestycji przy zabytkach ze środków centralnych. Zadanie dofinansowane jest również częściowo bezpośrednio z budżetu Miasta (ponad 71 tysięcy złotych).