logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejskie pieniądze na kulturowe dziedzictwo




Samorząd województwa wesprze remonty zabytkowych obiektów na terenie Bydgoszczy. W pracach konserwatorskich pomogą środki z funduszy europejskich. Blask odzyskają m.in. polichromie w wiekowych świątyniach i rozpoczną się prace ratunkowe przy kolejowej wieży ciśnień przy ul. Inwalidów.


Fundusze na dofinansowanie zadań przyznawane są w ramach programu ochrony zabytków, który funkcjonuje w regionie od 2009 roku. Pieniądze pochodzą przede wszystkim z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 oraz budżetu województwa. W Bydgoszczy dotacje przyznane zostaną na 9 obiektów. To łącznie prawie pół miliona złotych.

Największa kwota – 200 tysięcy złotych trafi do  Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętej Trójcy. Środki te pozwolą zlecić remont i konserwację dachu kościoła z wymianą pokrycia. Oprócz tego  samorządowe wsparcie pozwoli również zlecić:

  • prace remontowe przy polichromiach wielobarwnych na deskach sklepienia nawy głównej,
  • kościoła w kościele p.w. św. Józefa Rzemieślnika,
  • prace konserwatorskie przy fasadzie wschodniej kościoła p.w. NSPJ,
  • prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza św. Teresy wraz z obrazem - w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • konserwacja polichromii stropu w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego - kontynuacja prac,
  • konserwacja ołtarza bocznego p.w. św. Barbary w Katedrze Bydgoskiej,
  • remont kościoła parafialnego p.w. św. Antoniego z Padwy,
  • przygotowanie dokumentacji na prace konserwatorsko – budowlane kościoła p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty,
  • prace ratunkowe elewacji zabytkowej kolejowej wieży.

Kościół jak bazylika

Kościół św. Trójcy wzniesiono w latach 1910-12. Powstał na fundamentach wcześniejszej gotyckiej świątyni, która istniała ponad 250 lat. Kościół zbudowany został w stylu neobaroku, z ceglaną elewacją i z tynkowanymi płycinami. Do nawy północnej, od zachodu przylega ośmiobocznie zwieńczona wieża o wysokości 52 m oraz półkolista kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Świątynia charakteryzuje się układem bazylikowym z transeptem, co czyni ją wyjątkową jeśli chodzi o bydgoską architekturę sakralną. Bogactwem kościoła są ponad 40-głosowe zabytkowe organy zbudowane w 1912 roku przez Paula Voelknera, legendarnego organmistrza. Kościół charakteryzuje się bardzo dobrą akustyką.

Rewitalizacja przyspiesza

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.