logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

BILETY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ – NOWOCZESNA ROZWIĄZANIAW mieście wprowadzane są liczne udogodnienia dla mieszkańców i turystów związane ze sposobem nabywania biletów na przejazdy komunikacją publiczną.
Podstawową formą biletu okresowego jest Bydgoska Karta Miejska, na której elektronicznie są zapisywane bilety zakupione on-line lub w punktach sprzedaży. System, w ramach którego działa BKM, pozwala na jej rozwój i wykorzystanie jako nośnika różnych usług.
Bilety okresowe można kupić w sklepie internetowym z wykorzystaniem zbliżeniowej karty płatniczej, która stanowi jednocześnie potwierdzenie prawa do przejazdu transportem publicznym. Bydgoszcz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło taką opcję zakupu biletu miesięcznego. Aby móc skorzystać z udogodnienia pasażer powinien posiadać imienny profil w portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej, jak również przypisaną do konta kartę płatniczą. W przypadku późniejszej kontroli w autobusie, należy przyłożyć swoją kartę płatniczą do czytnika i wyświetlona zostanie informacja, że bilet został opłacony. Czytnik informuje kontrolera, tak jak w przypadku Bydgoskiej Karty Miejskiej, tylko o tym, że bilet został opłacony.
Bydgoszcz, będąc w gronie nielicznych miast w Polsce, umożliwiła zakup biletów jednorazowych i czasowych w pojazdach komunikacji miejskiej z wykorzystaniem bezgotówkowego systemu biletowego Open Payment System. OPS umożliwia zakup biletu na przejazd komunikacją miejską zbliżając kartę płatniczą do czytnika, co jest równoznaczne z nabyciem i skasowaniem biletu. Za przejazd można także zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC. Tego typu rozwiązania, działające m.in. w: Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie, są bardzo wygodne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Wprowadzone rozwiązania nadają zbliżeniowym kartom płatniczym podwójne funkcje – pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli.
Ułatwieniem dla turystów jest połączenie Bydgoskiej Karty Turysty z Bydgoską Kartą Miejską. Dzięki temu, kupując Kartę Turysty w pakiecie z przejazdami komunikacją miejską, osoby odwiedzające Bydgoszcz, mogą podróżować po mieście bez konieczności kupowania biletu. Wszystkie dane są zapisywane kodem QR na Karcie Turysty.   

Zakup wszystkich rodzajów biletów możliwy jest również w licznych punktach sprzedaży, automatach biletowych, biletomatach OPS, aplikacjach mobilnych oraz w sklepie www.

Elementy smart:
Infrastruktura ICT – wprowadzone rozwiązania, poprzez ułatwienie płatności za korzystanie ze środków transportu publicznego, zwiększają dostępność do komunikacji publicznej.
Transport lokalny
- zmiany wprowadzone dzięki BKM i OPS zachęcają do rezygnacji z samochodu na rzecz komunikacji publicznej, przyczyniając się do ograniczenia ruchu samochodowego w mieście oraz zanieczyszczeń środowiska.

Portal internetowy Bydgoskiej Karty Miejskiej.
Strona internetowa Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy z opisem sieci sprzedaży biletów.