logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej 2024



Festiwal odbywa się w Bydgoszczy cykliczne od 2013 roku. Wydarzenie od lat promuje kulturę węgierską w Bydgoszczy, łączy sympatyków kultury węgierskiej, integruje i edukuje bydgoską młodzież międzynarodową.

Oprócz sympatyków kultury węgierskiej z naszego miasta, w tym roku pojawili się młodzi sportowcy z klubu Zawisza, młodzież z innych klubów sportowych, ze szkoły podstawowej nr 67 oraz szkoły Mistrzostwa Sportowego. Aktywnie udział wzięli również uczniowie z międzynarodowej społeczności ze szkoły International School of Bydgoszcz. Festiwal uświetniła wizyta Pani Ambasador Węgier w Polsce, Pani Konsul z Warszawy, Konsula Generalnego z Gdańska oraz dyrektora Instytutu Kultury Węgierskiej przy Ambasadzie Węgier w Warszawie. Przyjechali goście z Budapesztu: Hedvig Jakab oraz Miklos Mitrovits. W wydarzeniach aktywnie uczestniczył konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek A. Pietrzak.

Wydarzenia Festiwalowe miały miejsce w różnych lokalizacjach związanych z tematyką węgierską, m.in. Nabrzeże im. Prezydenta Narutowicza przy rzeźbie Flisaka hr. Czakiego, tablica upamiętniająca wydarzenia z 1956 roku przy ul. Gdańskiej, rondo Trajtlera, przed Młynami Rothera na Wyspie Młyńskiej oraz atrakcyjnych miejscach: szkoła ISOB, Muzeum Wodociągów, Biblioteka UKW, sala koncertowa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Festiwalowy dzień pierwszy obfitował w sportowe aktywności przeznaczone dla dzieci i młodzieży z atrakcyjnym pokazem gry wymyślonej przez Węgrów z udziałem mistrza świata Adriana Duszaka. W wydarzeniu wziął udział Prezes Polskiego Związku Teqballa Krzysztof Ochędalski. Pokaz i szkolenie poprowadził Kajetan Listkiewicz. Była wspólna gra z uczestnikami - uczniami bydgoskich szkół i klubów sportowych. Dodatkowo nastąpiło przekazanie stołu do gry w teqball przez konsula generalnego z Gdańska klubowi Zawisza.

Drugi dzień upłynął pod znakiem poznawania naszego miasta i w nim węgierskich śladów. Uczestnicy wzięli udział w specjalnie zorganizowanym zwiedzaniu miasta, połączonym z zabawami edukacyjnymi, integrując międzynarodową młodzież. Zwiedzanie odbyło z przewodnikiem w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej przebywającej w naszym mieście. Młodzież wzięła także udział w spotkaniu z korpusem dyplomatycznym na Wyspie Młyńskiej. Kolejnym punktem było otwarte spotkanie w Bibliotece UKW, gdzie miłośnicy historii mogli wysłuchać opowieści o węgierskich trenerach działających w Bydgoszczy. Miklós Mitrovits to węgierski historyk, polonista, pracownik naukowy.

W piątek 17 maja odbyło się spotkanie gości węgierskich, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli dowództwa JFTC NATO, ludzi nauki i kultury, przedstawicieli biznesu z sympatykami Węgier. Spotkanie odbyło się w pięknej scenerii w Hali Pomp Muzeum Wodociągów. W uroczystości wzięli udział dyplomaci, na czele z Panią Ambasador Węgier Orsolyą Zsuzsanną Kovac.

Część artystyczną wypełnił koncert w wykonaniu Natalii Walewskiej koncertmistrzyni, skrzypaczki z Gdańska oraz Piotra Salabera - fortepian w repertuarze węgierskich klasyków. Jednym z ważnych wydarzeń festiwalowych był koncert organowy Profesor Jakab Hetvig z Uniwersytetu w Debreczynie. Melomani przybyli do sali Akademii Muzycznej przy ulicy Staszica 3 w Bydgoszczy. W programie wykonano utwory J.S.Bacha, Mendelssona i kompozytorów węgierskich. Koncert został zorganizowany w ramach Węgierskiej Nocy Organowej, odbywającej się w wielu krajach Europy tego samego dnia. Wcześniej studenci Akademii Muzycznej skorzystali z Masterclass, które tego dnia poprowadziła Profesor Jakab Hetvig.