Festiwalowy dzień pierwszy stanowiły aktywności przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej oraz specjalnie zorganizowanym zwiedzaniu miasta połączonym z zabawami edukacyjnymi, integrującymi międzynarodową młodzież. Młodzi ludzie wzięli także udział w prezentacji historii Bydgoszczy i związków Węgier i Bydgoszczy.
W Młynach Rothera dzieci i młodzież wzięły udział w prezentacji historii Bydgoszczy i związków Węgier i Bydgoszczy. Kolejnym punktem było spotkanie z Panią Ambasador i działania edukacyjne. Uczestnicy mieli okazję poznać hungarika, zapoznali się z kulturą węgierską, flagą i znaczeniem kolorów, herbem, symbolami: od kostki Rubika po gulasz węgierski i rasy psów. Prezentacja obejmowała także informacje o pracy ambasady, konsula i roli dyplomacji.
Ważnym wydarzeniem podczas Festiwalu było spotkanie gości węgierskich, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli dowództwa JFTC NATO, ludzi nauki i kultury, przedstawicieli biznesu z sympatykami Węgier. Program spotkania, oprócz części oficjalnej, prezentacji wina Bydgostia Consular, objął także prelekcję „Polacy i Węgrzy. Braterstwo wbrew historii” autorstwa Pawła Stachowiaka, wykładowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W części artystycznej bydgoski muzyk Julian Prus zaprezentował recital łączący muzyką polską i węgierską. Kultura reprezentowana była jako wystawa malarstwa Iwony Adamczewskiej inspirowana polskimi i węgierskimi elementami. Podsumowaniem była degustacja potraw węgierskich oraz dyskusja na temat współpracy międzynarodowej.