W tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów weźmie udział aż 10 podmiotów: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki, Muzeum Oświaty, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego Muzeum Wodociągów, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Galeria Miejska bwa, a także Biblioteka UKW.
Wszystkie otworzą swoje drzwi dla zwiedzających o godz. 17.00 w sobotę 18 maja – nocne zwiedzanie trwać będzie do północy. Warto zajrzeć m. in. do Spichrzy przy ulicy Grodzkiej – zaplanowano tam grę pt. „Bydgoskie kobiety” poświęconą aktywistkom, które działały w naszym mieście na początku XX wieku. W ramach akcji „Przebieralnia” będzie można przymierzać historyczne stroje i wcielać się w znane postacie. Chętni będą mogli obejrzeć film o utraconych dziełach sztuki. Będzie też okazja do zwiedzania wystawy stałej „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”.
Z kolei w budynkach Muzeum na Wyspie Młyńskiej przygotowano m. in. warsztaty pt. „Czy umiałbyś przetrwać w epoce kamienia” (Zbiory Archeologiczne), a także warsztaty z tworzenia własnych perfum (Centrum Edukacji Muzealnej). Europejskie Centrum Pieniądza zaprasza na zabawę związaną z Bydgoskim Skarbem. W Galerii Sztuki Nowoczesnej przygotowano m. in. koncert pt. Antynomia w wykonaniu duetu DJ-ów Erdmann/Sołtysiak.
W Domu Leona Wyczółkowskiego odbędą się warsztaty z kompozycji kwiatowych, a w Exploseum – Exploquiz, czyli gra związana ze stałą ekspozycją dawnej Fabryki DAG.
Warto zajrzeć także do Muzeum Wojsk Lądowych – oprócz zwiedzania eksponatów, będzie można przebrać się w historyczne mundury i sprawdzić broń z czasów II wojny światowej. Najmłodsi nie mogą przegapić możliwości zwiedzania wnętrza czołgu T72. Będą też konkursy związane z tematyką militarną.
Z kolei Muzeum Fotografii przygotowało specjalne Studio „Wehikuł czasu”, w którym wykonywane będą portrety w strojach retro.
Ciekawe propozycje na Europejską Noc Muzeów ma Muzeum Oświaty przy ul. Curie Skłodowskiej 4. Będzie można usiąść w ławie szkolnej z lat 20-tych i obejrzeć wystawę związaną ze szkolnictwem w czasach PRL-u.
Wieczorem w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbędzie się widowisko ukazujące kulturę materialną w XX-lecia międzywojennego. Będzie też okazja do zwiedzania Hali Pomp i Wieży Ciśnień – w tej pierwszej odbędzie się pokaz pracy urządzeń wodociągowych.
Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających i dla komfortu uczestników ENW, na niektóre wydarzenia obowiązuje tzw. bilet eventowy za symboliczną złotówkę.
Szczegółowy program i wszelkie informacje znajdują się TUTAJ.