W tym roku w obchody Święta Ulicy Długiej włączyli się jej gospodarze – właściciele kawiarni, restauracji, butików i sklepów, a także Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Dla mieszkańców przygotowano sporo atrakcji, m. in. koncerty, pokazy, animacje dla dzieci, seans pod chmurką i degustacje.
Punktem kulminacyjnym imprezy było odsłonięcie Bydgoskich Autografów. W tym roku swoje podpisy złożyły trzy wybitne postacie.
Pierwszą z nich jest bydgoszczanin Krzysztof Herdzin, kompozytor, aranżer i pianista, a także dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A. P. Kaczmarka i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jako aranżer i producent muzyczny współpracował z większością polskich gwiazd piosenki m.in. Ireną Santor, Marylą Rodowicz, Piotrem Cugowskim.
Drugą osobistością, która złożyła swoją sygnaturę na ul. Długiej jest profesor Arkadiusz Jawień, wybitny chirurg, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Został wybrany na Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej na kadencję 2018-2020. Profesor Jawień wprowadził w regionie nowoczesne leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych za pomocą tzw. stentgraftów branchowanych, co pozwoliło włączyć Bydgoszcz do jednego z 3 najbardziej aktywnych ośrodków chirurgii wewnątrznaczyniowej w Polsce.
Trzeci podpis złożył profesor Józef Szala, światowej sławy specjalista z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Od 1966 r. pracuje w Akademii Techniczno-Rolniczej (dzisiejszy UTP) na Wydziale Mechanicznym. W 1990 r. został rektorem Akademii Techniczno-Rolniczej i pełnił tę funkcję do 1993 r. Jednocześnie w latach 1985-90 pracował w Politechnice Gdańskiej, najpierw jako docent, następnie profesor nadzwyczajny w Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn. Od 1995 jest też zatrudniony jako profesor w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Za wybitne osiągnięcia naukowe w 1987 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego.
Warto wiedzieć:
Swoje autografy do tej pory złożyło 36 wyjątkowych ambasadorów Bydgoszczy:
2007 - Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
2008 - Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
2008 - Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
2009 - Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
2010 - Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
2011 - Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
2012 - Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
2013 - Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
2014 - dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
2015 - Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
2016 - Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
2017 - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel.