Wystawcy Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego czekają na gości do 22 grudnia do godz. 21:00. Znajdziecie tam masę oryginalnych ozdób i smacznych potraw. My już wiemy, co w tym roku cieszyło się największa popularnością.
Bydgoszczanie najchętniej kupowali małe skrzaciki, które można zawiesić jako ozdobę na choince. Popularnością cieszyły się także świąteczne krasnale. Jeden z nich został sprzedany już w pierwszej godzinie pierwszego dnia jarmarku. Miał on 133 cm wzrostu. Największy krasnal z kolei miał na imię Kazimierz i mierzył 170 cm.
W tym roku można zauważyć tendencję do kupowania ozdób i zabawek z naturalnych materiałów. Hitem jest konik na kiju, zabawki i lampiony z drewna oraz materiałowe ciasteczka, które mogą służyć za poduszkę lub przytulankę dla dziecka. Również materiałowe, mięciutkie lisy i renifery cieszą się powodzeniem wśród kupujących. Z kolei na stoisku Bydgoskiej Wytwórni Mydła najlepiej sprzedają się naturalne świece sojowe, woski kominkowe oraz perfumy ... w wosku.
Z kulinarnych ciekawostek
Goście jarmarku najczęściej kupowali grzańca korzennego i malinowego. Pewną nowością jest piwo pomarańczowe, które zyskało niemałe grono fanów. Zaraz po nim popularnością cieszył się Gruczniak Nocą z korzenną nutą – do spożycia na ciepło i zimno. Bydgoszczanie i goście chętnie kupowali też miody - wielokwiatowe oraz z dodatkiem propolisu.
Na stoisku wędliniarskim najwięcej sprzedawało się białej kiełbasy, chociaż tradycyjnie kojarzona jest z innymi świętami. Wśród tradycyjnych dań wigilijnych największym powodzeniem cieszyły się pierogi z mięsem z gęsiny. Gospodyni z Gęsiego uroczyska ulepiła ich około 5000!
Jednak z rozmów z wystawcami wynika, że bydgoszczanie i goście jarmarku są w tym roku bardziej oszczędni i rozważniej robią zakupy niż w roku 2019.
Występy artystyczne
Podczas tegorocznego jarmarku wystąpiło około 350 artystów, którzy zabawiali przechodniów dobrą, świąteczną muzyką i animacjami dla najmłodszych. Łącznie dali 140 występów!
Ale to jeszcze nie koniec, bo przed nami ostatnie dni z tradycyjnymi koncertami na żywo. Wystąpią m.in. chóry z Pałacu Młodzieży: Cameratki oraz Concentus. A na ostatni koncert (22 grudnia) zaprasza finalista The Voice of Poland, Mikołaj Macioszczyk.
To jeszcze nie koniec
Dobra wiadomość dla młodszych bydgoszczan – wesołe miasteczko na placu Teatralnym będzie działało aż do końca stycznia (z wyjątkiem Wigilii i pierwszego święta). W tym także Młyńskie koło, z którego możecie zobaczyć piękną panoramę miasta. Widok z góry naprawdę zachwyca. Będzie tam dostępny również mały punkt gastronomiczny z grzanym winem i oscypkami. Do 2 stycznia pozostanie też Piramida i karuzela wenecka na Starym Rynku (z przerwą świąteczną).
Partnerzy
Warto dodać, że po raz pierwszy Miasto Bydgoszcz – Organizator Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego – pozyskało partnerów, których nie mieliśmy w dwóch poprzednich odsłonach jarmarku. Są to:
• BIMs Plus Hurtownie Instalacyjne,
• Mat Bud – artykuły i materiały budowalne,
• Metalko Sp. z o.o.,
• Przedsiębiorstwo Usług Energetycznych „Wergon” sp. z o.o. ,
• Vitalabo Laboratoria Medyczne
• Orange Polska
Partnerem medialnym zostało Radio ESKA, a organizacyjnym – podobnie jak w latach 2018 -2019 – był Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”.