logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowy nabytek Muzeum - unikatowa moneta Zygmunta III Wazy




Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego wzbogaciło się o unikatową monetę - trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej pod koniec XVI wieku. Już wkrótce oglądać ją będzie można w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej.


Muzeum Okręgowe może pochwalić się bogatym zbiorem monet, które wybijane były w mennicy bydgoskiej, jednej z najważniejszych mennic Rzeczypospolitej. Działała w latach 1594-1686, a nowy nabytek – trojak koronny Zygmunta III Wazy pochodzi z pierwszego, niebywale ważnego okresu jej funkcjonowania.  Moneta jest wyjątkowa i bardzo cenna dla Muzeum ze względu na swój nietypowy charakter – żaden z katalogów z monetami z mennicy bydgoskiej nie wspomina o numizmacie tego typu. 

W przeciwieństwie do wszystkich innych bydgoskich trojaków bitych w latach 1594 – 1601, nie jest on opatrzony datą roczną, a co więcej - zawiera charakterystyczny błąd w zapisie nazwy Polski na rewersie: cyfra zero („0”) została nieprawidłowo wkomponowana w napis „POLONI”, sprawiając wrażenie litery „O” (na rewersie przeczytać można więc słowo POLONIO). W pierwotnym zamyśle stanowiła część brakującej daty – 95 (1595). Wiadomo to, gdyż znane są trojaki bite tym samym stemplem, ale błąd ten został poprawiony. Bardzo możliwe, że wadliwy egzemplarz  (egzemplarze) wychwycony został jeszcze w mennicy i nigdy nie trafił do obiegu pieniężnego.

Trojak ten, poprzez swoją nietypowość jest ważnym źródłem poznania historii mennicy bydgoskiej z okresu, kiedy była ona dopiero formowana. Dodatkowo, numizmat do tej pory nieznany, występujący tylko w jednym egzemplarzu, dodatkowo podnosi wartość zbioru numizmatycznego Muzeum. 

Moneta po odpowiednim przygotowaniu jej do ekspozycji wkrótce zostanie zaprezentowana w Europejskim Centrum Pieniądza, przy ul. Mennica 4. 

Fot. Trojak koronny Zygmunta III Wazy, fot. W. Woźniak