Cztery nowe autografy jak zwykle złożone zostały w dniu Święta Ulicy Długiej. Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk oraz bracia Marek i Tomasz Sekielscy dołączyli tym samym do grona 39 wyjątkowych osobowości, które swoją pracą i działalnością przyczyniają się do promocji naszego Miasta i budują pozytywny wizerunek Bydgoszczy.
W odsłonięciu autografów brał udział prezydent Rafał Bruski. – To czwórka bohaterów z dwóch różnych pokoleń, których jednak wiele łączy. Przede wszystkim walka z systemem. Panowie Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk walczyli, abyśmy dzisiaj mogli tutaj stać i cieszyć się z wolnej Polski. Panowie Marek i Tomasz Sekielscy walczyli z systemem inną bronią i w innych okolicznościach, w czasach, w których dzięki wolności wywalczonej mogą poszukiwać prawdy - mówił prezydent Bruski podczas uroczystości.
Bohaterom sobotniej uroczystości pogratulowała także Monika Matowska-Gulczyńska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.
Jako pierwszy swój podpis odsłonił Jan Rulewski, poseł, senator kilku kadencji, polityk i związkowiec. - Jestem wzruszony, że trafiłem do tak zacnego grona. Wracam z warszawskich podbojów do Bydgoszczy, której nigdy nie opuściłem – mówił Rulewski.
Swoje związku z Bydgoszczą podkreślali bracia Sekielscy, którzy wychowali się na bydgoskich Bartodziejach. – To niesamowite, jak Bydgoszcz wypiękniała w ostatnich latach – mówił Tomasz Sekielski. - Jestem dumny z mojego rodzinnego miasta i dziękuję za to wyróżnienie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę dzisiaj stać obok tak ważnych dla naszego kraju i miasta postaci.
Po nich, płaskorzeźbę ze swoim podpisem odsłonił Antoni Tokarczuk, poseł, senator i były wojewoda. - To dla mnie ogromne wyróżnienie. Cenię je bardziej niż państwowe odznaczenia. I czuję się jako jeden z milionów Polaków, a także jeden z tysięcy bydgoszczan, który mógł się przyczynić do tworzenia drogi do wolności.
Odsłonięcie autografów połączone było ze Świętem Ulicy Długiej. Sklepy były otwarte, a kupcy i właściciele restauracji i kawiarni przygotowali dla mieszkańców zniżki. Były też występy artystyczne, m. in. koncert uczestnika programu The Voice of Poland, Maksymiliana Łapińskiego, zespołu Bromberg Brass czy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Był także tort i okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z nowymi bohaterami Bydgoskiej Alei Autografów.
RAMKA:
Pierwsze autografy na ulicy Długiej zostały złożone w 2007 roku – od tego czasu aż 43 osoby złożyły tam swoje podpisy. Wśród nich są znani sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy czy przedstawiciele świata kultury.
Swoje autografy do tej pory złożyły 43 wyjątkowe osoby związane z Bydgoszczą:
2007 - Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek
2008 - Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
2008 - Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń
2009 - Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke
2010 - Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek
2011 - Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński
2012 - Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz
2013 - Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski
2014 - dr Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki
2015 - Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk
2016 - Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak
2017 - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel;
2018 – Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień i prof. Józef Szala
2019 – Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk, Marek i Tomasz Sekielscy