logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Błysk Oka. Bydgoscy twórcy pokazali talent




Zakończyła się siódma edycja festiwalu filmowego Przeźrocza. Jedną z jego części był konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych Błysk Oka. O Grand Prix walczyło 16 filmów. Oprócz Grand Prix przyznano także nagrody za najlepsze zdjęcia i montaż oraz nagrodę publiczności. W rywalizacji z uznanymi reżyserami z całej Polski świetnie poradzili sobie młodzi bydgoscy twórcy.


Jury Konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych BŁYSK OKA, w składzie Maciej Cuske, Agnieszka Obszańska i Piotr Zwierzchowski, postanowiło przyznać Grand Prix Bartoszowi Tryznie i Monice Stpiczyńskiej za „Piach”, doceniając połączenie wyrafinowanej prostoty formy z głębokim przekazem egzystencjalnym. Zwykły dzień z życia trzech bohaterów stał się pretekstem do opowieści o monotonii pracy, trudzie, ciemnych stronach kapitalizmu i marzeniach, które nie zawsze mogą się spełnić. Autorom udało się stworzyć film pełny, świetny portret Polaków, którzy utknęli w czasie.

Jednocześnie jury postanowiło wyróżnić „Papierosy” bydgoskiej artystki Mai Markowskiej za stworzenie intymnej i poruszającej opowieści o dwóch bardzo różnych światach, które spotykają się na kilkunastu metrach kwadratowych; za ukazanie bliskości, międzypokoleniowego porozumienia i umiejętne balansowanie między żartem a powagą w sytuacji granicznej.

Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Andrzej Cichocki za „Trochę raju” za poruszające, nieoczywiste i pozbawione tezy wkroczenie kamerą w trudną rodzinną codzienność, piękne zdjęcia wydobywające z chaosu i bałaganu, w którym żyją mali bohaterowie, niezwykłe chwile radości, zabawy, szczęścia i smutku. Bardzo cierpliwa kamera potrafi zauważyć niezwykłe małe historie i dramaty, rozgrywające się w niewidocznych na pierwszym planie zakamarkach domu.

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Izabeli Zubryckiej za „Szepty” za wizualną podróż do onirycznego, pełnego tajemnic świata bohaterki, która  nie wypowiada do nas ani jednego słowa. Bardzo spokojne, tajemnicze ujęcia pozwalają nam zanurzyć się w jej świat i wsłuchać w szepty i dźwięki opisywanego świata. 

Nagroda za najlepszy montaż została przyznana Jakubowi Ciosińskiemu za „Ten obrazek jest bardzo ładny” za umiejętność takiego splecenia wyimków czasu, by odsłaniały niekiedy ledwo uchwytne napięcia i problemy w budowaniu związków. Zwyczajna codzienność bohatera, zapisana przez wiele lat na najróżniejszych nośnikach filmowych, stała się pretekstem do zrozumienia siebie po latach.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Agnieszka Białek za „Od nowa” za kolejne odsłony dramatu młodej bohaterki i umiejętność stworzenia wielowymiarowej opowieści o próbach zmierzenia się z bardzo niepewną przyszłością.

W konkursie Błysk Oka na festiwalu Przeźrocza nagrodę  publiczności zdobył bydgoszczanin Kuba Zalewski za film "Druga strona".

Szczegóły tutaj