logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyróżnieni Medalem Prezydenta Miasta

Dział zawiera listę osób i instytucji, którym przyznany został Medal Prezydenta Miasta.

Medale z roku 2009:
Stanisław Marcin Wiliński

Członek Zarządu Oddziału Bydgoskiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich nieprzerwanie od 1978 r. Pełnił funkcje: Przewodniczącego Oddziału oraz sześciokrotnie jego Sekretarza. Redaguje biuletyn informacyjny Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Bydgoszczy, redaktor Przeglądu Geodezyjnego. Pracuje w Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Z okazji 90-lecia Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Tadeusz Podowski
Wieloletni aktywny działacz Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Bydgoszczy, jego Skarbnik. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Wyniki pracy i dbałość o wysoki poziom zyskiwały uznanie i prowadziły do nagród, którymi były kolejne odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne. Z okazji 90-lecia Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
XX-lecie działalności.

Krzysztof Galla
Mistrz szkolący odznaczony Złotą Odznaką za szkolenie uczniów w rzemiośle. Posiada Zakład Piekarsko-Cukierniczy zatrudniający 50 pracowników. Bierze udział w licznych akcjach charytatywnych, wspiera Caritas w działalności na rzecz potrzebujących. Z okazji XXV-lecia Cechu Piekarzy i Cukierników w Bydgoszczy.

Mariusz Piątkowski
Prowadzi Zakład Piekarski, w którym szkoli uczniów. Bierze udział w akcjach charytatywnych. Z okazji obchodów dnia św. Marcina, corocznie przekazuje rogale dla miasta i Caritasu, bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Za swoją pracę otrzymał Złoty Krzyż im. Jana Kilińskiego. Z okazji XXV-lecia Cechu Piekarzy i Cukierników w Bydgoszczy.

Tarcisio Bertone
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, z okazji święceń biskupich Księdza Prałata Jana Pawłowskiego, kapłana Diecezji Bydgoskiej, który mianowany został przez Ojca Świętego Benedykta XVI Nuncjuszem Apostolskim w Kongo Gabonie oraz wyniesiony do godności Arcybiskupa tytularnego Sejnach.

prof. dr hab. Marek Jan Bieliński
Aktywny członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, członek Zarządu BTN. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

prof. zw. dr hab. h.c. Bogusław Buszewski
Współdziała od wielu lat z Bydgoskim Towarzystwem Naukowym. Jest konsultantem naukowym Bydgoskiego Kolokwium Wiedzy o Ziemi. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

dr Grzegorz Ambroży Dominiak
Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego od 1987 r., przyczynił się do rewitalizacji Komisji Filozofii BTN, w latach 1995-2005 członek władz Towarzystwa. Autor drugiego tomu monumentalnej „Historii Bydgoszczy”. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

prof. zw. dr hab. Józef Flizikowski
Aktywny organizator życia naukowego w Bydgoszczy, członek Zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia BTN. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

prof. zw. dr hab. Marek Jerzy
Wieloletni aktywny członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. W latach 1995-2005 członek Społecznego Komitetu ds. Powołania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

prof. dr hab. Elżbieta Szubertowska
Od 1976 r. czynny członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, członek Komisji Sztuki BTN od 1976 r., a od 2003 r. pełni funkcję jej przewodniczącej. Założycielka Bydgoskiego Międzyuczelnianego koła Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Muzycznego w Polsce (ISME). Pracownik Instytutu Edukacji Muzycznej UKW. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

prof. zw. dr hab. Janusz Trempała
Psycholog, profesor zwyczajny UKW oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, jest aktywnym członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego od 1984 r. Autor ponad 100 prac naukowych. Dyrektor wykonawczy międzynarodowego centrum Badań Psychologicznych im. Kurta Lewina UKW. Z okazji 50-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

prof. Wiesława Ronowska
Wieloletni pracownik Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadzi klasę fortepianu. Od 1998 posiada tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Juror wielu konkursów pianistycznych, wychowała wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, koncertujących pianistów oraz pedagogów wyższych uczelni artystycznych. Otrzymała wiele nagród państwowych, m. in. jest laureatką Indywidualnej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, laureatką najwyższego Odznaczenia Ministra Edukacji Narodowej, Honorowego Medalu Uniwersytetu Antofagasta w Chile. Z okazji 30-lecia pracy artystycznej.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Jubileusz 10-lecia istnienia.

Jan Jankowiak
Przewodniczący Rady Osiedla Błonie. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Stanisław Karpiński
Inicjator powołania Rady Osiedla Smukała-Opławiec-Janowo i od 1992 roku jej aktywny działacz. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Witold Schmidt
Inicjator powołania Rady Osiedla Okole w 1996 roku, przez dwie kadencje pełnił funkcję jej przewodniczącego. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Stefania Toczyska
Jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek. Z okazji Koncertu organizowanego w 68. Rocznicę Śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

Ksiądz dr Roman Buliński
Z okazji 20-lecia posługi proboszczowskiej w Parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy.

mł. insp. Marek Echaust
Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy. Z okazji miejskich obchodów Święta Policji.

asp. szt. Marian Maziarczyk
Kierownik referatu do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Z okazji miejskich obchodów Święta Policji.

kom. Sławomir Szymański
Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Z okazji miejskich obchodów Święta Policji.

Jacek Kucaba
Autor pomnika Golgoty XX wieku oraz wykonawca projektów płaskorzeźb scen męczeństwa Bydgoszczy i Polski XX wieku, orłów, centralnego Krzyża stacji XII Kalwarii Bydgoskiej, tzw. „Drogi do Nieba” w Dolinie śmierci w bydgoskim Fordonie.

Felicja Marta Murzyn
Działaczka społeczna Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej od 1968 roku. Od 1978 r. Prezes Ogniska TKKF „Śródmieście”, a od 1986 r. członek Zarządu Miejskiego TKKF. Inicjatorka i organizatorka wielu imprez sportowo-rekreacyjnych na terenie miasta, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Z okazji Jubileuszu osiemdziesiątych urodzin.

Eugeniusz Śpiewakowski
Były Dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Z okazji 40-lecia Wydziału.

Zbigniew Skinder
Były Dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Z okazji 40-lecia Wydziału.

Jacek Żarski
Były Dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Z okazji 40-lecia Wydziału.

Ksiądz infułat Stanisław Grunt
W latach 1975-1989 proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie. Uczestniczył w tworzeniu Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników przy Dolinie Śmierci, św. Mateusza dla Osiedla Bajka i Szybowników, św. Marka dla Osiedla Tatrzańskiego i św. Łukasza. W czasie stanu wojennego służył posługą duszpasterską grupie internowanych działaczek „Solidarności” z Bydgoszczy, Gdańska i Torunia. Pośredniczył w akcjach charytatywnych dla skazanych i internowanych. Z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich.

Ks. dr hab. Jerzy Buxakowski
Przed wojną i w latach wczesnej młodości aktywny członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i ZHP w Fordonie. Od 1956 r. profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Wspierał Kościół w bydgoskim Fordonie w czasach PRL-u. Od początku lat dziewięćdziesiątych uczestniczył w reaktywowaniu w Bydgoszczy-Fordonie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Szczególną troską i opieką duchową otaczał młodzież studiującą teologię w Pelplinie, pochodzącą z Bydgoszczy-Fordonu.

Drozapol-Profil S.A.
Firma Drozapol-Profil S.A. powstała w 1993 roku. Za swą działalność otrzymała wiele nagród i wyróżnień, takich jak certyfikat „Przejrzysta Firma”, Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu, Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Działalność firmy przyczynia się do promocji i rozwoju gospodarczego regionu kujawsko-pomorskiego. Z okazji Obchodów „Dnia Budowlanych 2009”.

Elwind Sp. z o.o.
Firma Elwind Sp. z o.o. powstała w 1988 roku. Jej działalność bardzo pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy i promocję regionu. Aktywny członek Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa, przez co uczestniczy w konsolidacji środowiska budowlanego z całego województwa. Z okazji Obchodów „Dnia Budowlanych 2009”.

Marek Gotowski
Prezes Zarządu Firmy „GOTOWSKI” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o. Nieodpłatnie podjął się likwidacji budynków schroniska dla kobiet przy ul. Podmiejskiej w Bydgoszczy. Z okazji „Dnia Budowlanych 2009”.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest najmłodszym szerokoprofilowym Uniwersytetem w kraju, za którym stoi czterdziestoletnia tradycja bydgoskich uczelni. To dynamicznie rozwijający się ośrodek, największy w mieście i drugi w regionie kujawsko-pomorskim, zarówno pod względem liczby profesorów, liczby oferowanych kierunków studiów i form kształcenia, jak również pod względem liczby studentów i absolwentów. Z każdym rokiem Uczelnia rozwija się, poszerza kierunki nauczania i przybiera na sile, rozsławiając Bydgoszcz, jako silny ośrodek naukowy. Z okazji Jubileuszu 40-lecia Uczelni.

Ole Olsen
Duński żużlowiec, trzykrotny indywidualny mistrz świata. Po zakończeniu kariery zawodnika, zajął się m.in. organizacją mistrzostw świata z cyklu Grand Prix. Był pomysłodawcą nowego systemu wyłaniania najlepszego żużlowca świata. Dzięki decyzjom Ole Olsena i zaufaniu, jakim obdarzył Bydgoszcz, miasto stało się organizatorem wielu prestiżowych, międzynarodowych zawodów. Zasługą jego wyborów jest bardzo wysoka pozycja Bydgoszczy pośród centrów sportu żużlowego na całym świecie. W uznaniu zasług dla Bydgoszczy podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu GRAND PRIX Polski 2009.

Janusz Ostoja-Zagórski
Prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski piastuje funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą od 2006 roku. Obok uznanego dorobku naukowo-dydaktycznego, zaznaczyć należy jego znaczący wkład w organizację badań naukowych. Wyrazem ogromnego zaangażowania w życie Bydgoszczy i Uczelni są inicjowane i organizowane pod kierunkiem Pana Profesora przedsięwzięcia, takie jak: Dni Nauki, Wszechnica Uniwersytecka, Zaduszki Jazzowe. Ponadto pełni zaszczytną i odpowiedzialną funkcję wiceprzewodniczącego Uniwersyteckiej Komisji Programów Międzynarodowych. Od 1996 roku redaguje Przegląd Bydgoski. Z okazji Jubileuszu 40-lecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Ryszard Gerlach
Prof. nadzw. UKW dr hab. Ryszard Gerlach związany jest z bydgoską uczelnią od 1981 roku, a od 1999 roku kieruje Zakładem Pedagogiki Pracy i Andragogiki w Instytucie Pedagogiki. Opublikował ponad siedemdziesiąt prac, jest także promotorem trzech prac doktorskich. Od wielu lat kieruje Podyplomowymi Studiami Przygotowania Pedagogicznego umożliwiającymi kształcenie nauczycieli dla potrzeb regionu. Doskonały organizator Wydziału. W latach 1993-2003 pełnił funkcję Prodziekana ds. Dydaktycznych Wydziału Pedagogiki i Psychologii, a następnie od 2003 roku nieprzerwanie pełni funkcję Dziekana Wydziału. Z okazji Jubileuszu 40-lecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Maria Bulera
Kierownik Studium Praktyk Zawodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Do jej zasług należy współdziałanie z instytucjami i placówkami oświatowymi, pomocy społecznej, kulturalnymi, samorządowymi, stowarzyszeniami i organizacjami pożytku publicznego z terenu miasta Bydgoszczy w zakresie realizacji praktyk zawodowych przez studentów UKW. W 2008 roku otrzymała tytuł „Profilaktyka Roku” za udział w działaniach profilaktycznych wspierających dzieci i młodzież w BORPA. Z okazji Jubileuszu 40-lecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Janina Biedowicz
Nauczycielka tajnego nauczania, która po wybuchu II wojny światowej uczyła dzieci pisania i czytania w ojczystym języku oraz historii Polski, dbając o podtrzymywanie tożsamości narodowej. Po wojnie nauczycielka historii w Liceum Ekonomicznym w Bydgoszczy. Z okazji obchodów Roku Bydgoskich Nauczycieli Czasów Wojny, w dniu obchodów Święta Niepodległości.

Teodora Maciejewska-Janke
Nauczycielka tajnego nauczania, zaangażowana w pracę harcerską, która po wybuchu II wojny światowej prowadziła zajęcia i organizowała tajne komplety dla dzieci. Po wojnie wiele lat pracowała w bydgoskich placówkach oświatowych. Z okazji obchodów Roku Bydgoskich Nauczycieli Czasów Wojny, w dniu obchodów Święta Niepodległości.

Janina Grabarska
Jako kilkunastoletnia dziewczynka Pani Janina Grabarska została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie potajemnie nauczała dzieci z polskich rodzin, pracujących u niemieckich gospodarzy, języka polskiego, podtrzymując tożsamość narodową. Po powrocie do ojczyzny, po zakończeniu wojny, przez wiele lat kontynuuje zawód nauczyciela. Z okazji obchodów Roku Bydgoskich Nauczycieli Czasów Wojny, w dniu obchodów Święta Niepodległości.

Bogumiła Kowalczyk
Po wybuchu wojny, jako siedemnastoletnia absolwentka przedwojennego gimnazjum, podjęła się tajnego nauczania dzieci, dbając z narażeniem życia o zachowanie narodowej tożsamości. Po wojnie przez trzydzieści pięć lat nauczała dzieci w różnych placówkach oświatowych. Z okazji obchodów Roku Bydgoskich Nauczycieli Czasów Wojny, w dniu obchodów Święta Niepodległości.

Marianna Mrozik
Po wybuchu wojny, jako nastolatka z wykształceniem gimnazjalnym, podjęła się tajnego nauczania dzieci w rodzinnej miejscowości, dbając z narażeniem życia o zachowanie narodowej tożsamości. Po wojnie ponad trzydzieści lat pracowała jako nauczyciel w różnych bydgoskich placówkach oświatowych. Z okazji obchodów Roku Bydgoskich Nauczycieli Czasów Wojny, w dniu obchodów Święta Niepodległości.

Zofia Nowaczyk
Już przed wojną wykwalifikowana nauczycielka. Opuściła Bydgoszcz ze względu na działania wojenne i od połowy 1940 roku w rodzinnej miejscowości włączyła się w działania konspiracyjne. Prowadziła tajne komplety dla dzieci aż do 1944 roku, dbając z narażeniem życia o zachowanie narodowej tożsamości. Po wojnie wróciła do Bydgoszczy i pracowała w zawodzie nauczyciela aż do emerytury. Z okazji obchodów Roku Bydgoskich Nauczycieli Czasów Wojny, w dniu obchodów Święta Niepodległości.

UWAGA! TEN SERWIS WYKORZYSTUJE COOKIES
Zapoznaj się z informacją o zasadach zachowania prywatności użytkowników. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim komputerze.
zamknij komunikat o plikach cookies