Wystawa „Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz z Trzeciej Rzeszy” przygotowana przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie” ukazuje mało znany w Niemczech i na świecie obraz niemieckiej polityki okupacyjnej wobec obywateli polskich w latach II wojny światowej.
Można tu znaleźć najważniejsze informacje, liczby, i fakty dotyczące pracy przymusowej i niewolniczej, obozów koncentracyjnych, zagłady Żydów, więzień i obozów karnych, wysiedleni i germanizacji. Przedstawione fotografie, dokumenty oraz listy przybliżają tragedię pojedynczych osób i całych rodzin. Są tu zarządzenia i odezwy władz okupacyjnych, ogłoszenia o masowych egzekucjach, prywatne listy ocalałych i tych, którzy do swoich rodzin nigdy nie powrócili.
Do stworzenia ekspozycji posłużyły archiwalia zgromadzone przez Fundację PNP oraz materiały pochodzące od polskich i zagranicznych partnerów.
Za motto wystawy posłużyły słowa wyryte w pomniku przypominającym o losach dzieci i młodzieży – więźniów obozu przy ul. Przemysłowej w łodzi – „Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć”
„Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz z Trzeciej Rzeszy”. Wystawa czynna do 11 sierpnia.