logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zbożowy spichrz z nową więźbą




Trwają prace konserwatorskie w kompleksie Młyna Rothera. Trwa wymiana kolejnych elementów więźby dachowej w spichrzu zbożowym. Wzmacniane są też jego ściany. Koszt tych robót to blisko 2 mln zł.


Obecnie w kompleksie z Młynem Rothera trwają prace konserwatorsko-budowlane w Spichrzu Zbożowym (od strony rzeki). Dzięki sprzyjającej pogodzie wykonawca jest coraz bliżej zakończenia wymiany więźby dachowej oraz zabezpieczenia dachu. W pracach tych wykorzystywany jest samojezdny żuraw.  Restauracji poddawane są też ściany zewnętrzne wraz z ich konstrukcją. Te prace zakończą się wiosną. Ich koszt to blisko 2 mln zł.

Zakończyły się też prace projektowe pozwalające przekształcić kompleks Młyna Rothera na wielofunkcyjny obiekt usługowy w celu umożliwienia prowadzenia działalności o różnym zakresie programowym, z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektów.  Zakłada on między innymi kompleksową rewitalizację konstrukcji kompleksu dawnego Młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Więcej informacji o przygotowaniach więcej szczegółów znajduje się w tekście „Dialog techniczny zakończony. Czas na prace projektowe”




Warto wiedzieć


Spichrz zbożowy (podobnie jak mączny)  pomimo skomunikowania go z młynem Rothera  nie jest  z nim powiązany konstrukcyjnie. Pomiędzy murami młyna, a elementami konstrukcji szkieletowej spichlerza nie występują żadne wiązania. Spichrz zbożowy został zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach około  63,8x15,7 metrów.  Konstrukcja szkieletowa była dla tego typu budowli bardzo korzystnym rozwiązaniem ze względu na możliwość umieszczenia dużej liczby otworów okiennych, które pozwalały  na dobrą wentylację w pomieszczeniach do przechowywania ziarna. Taka konstrukcja była też bardziej elastyczna w przypadku nierównomiernego osiadania fundamentów posadowionych na dębowych balach wbitych w grunt.  Do osiadania fundamentów jednak nie doszło. Budowla pochodzi z 1851 roku.