Dokładnie 1 stycznia 1953 roku zdecydowano o przekształceniu Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Państwową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Już miesiąc później Andrzej Szwalbe rozpoczął starania o budowę nowej siedziby filharmonii. Wstępnych lokalizacji było kilka. Wśród nich wymieniano teren byłego cmentarza ewangelickiego przy ul. Jagiellońskiej, plac Kopernika, czy teren na którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Muzycznych. Ostatecznie jednak zdecydowano. że gmach Filharmonii Pomorskiej stanie na terenie ogródków działkowych i dawnych kortów tenisowych u zbiegu ulic Libelta i Staszica. Prace budowlane rozpoczęły się w lutym 1954 roku. Co ciekawe oprócz ekip budowlanych w czynie społecznym na placu budowy pojawiali się m.in. bydgoscy kolejarze, czy harcerze.
Fot. Filharmonia Pomorska/Z. Kuczewski
Część środków na budowę pochodziło z nadwyżek wpłacanych na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy. Ostatecznie 30 kwietnia 1955 roku na dachu budynku zawisła wiecha. Równie ważne, jak sama budowa było dla Andrzeja Szwalbe wyposażenie samego budynku. Boazeria do głównej sali koncertowej powstała w Bydgoskiej Fabryce Mebli, a drewno pochodziło z Puszczy Białowieskiej. Dyrektorowi filharmonii udało się namówić do współpracy Witolda Straszewicza i Maksymiliana Abramczyka z Zakładu Eletroakustyki Politechniki Warszawskiej. Rozpoczęły się długie i żmudne prace nad akustyką. Efekt był piorunujący. Do dziś Filharmonia Pomorska szczyci się jedną z najlepszych akustyk spośród sal koncertowych w naszym kraju.
Koncert inauguracyjny odbył się 15 listopada 1958 roku z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Przez 70 lat w gmachu Filharmonii Pomorskiej występowali najwybitniejsi artyści z całego świata. Wśród nich byli m.in. Witold Małcużyński, Artur Rubinstein, Banjamin Britten, Dawid i Igor Ojstrachowie, Wadim Brodski, Krystian Zimerman, czy Swiatosław Richter. W 1964 roku bydgoszczanie w filharmonii usłyszeć mogli koncert w wykonaniu śpiewaków z włoskiego Reggio Emilia. Wśród nich był rozpoczynający dopiero wielką, światową karierę Luciano Pavarotti.
W 1962 roku przy filharmonii powstał zespół muzyki dawnej Capella Bydgosiensis Pro Musica Antiqua, a rok wcześniej odbyła się pierwsza impreza muzyczna impreza o skali krajowej (obecnie międzynarodowej) - I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny in. I.J. Paderewskiego. Wygrał go Jerzy Maksymiuk, który później jako dyrygent wiele razy występował w Bydgoszczy.
Wieloletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe dbał nie tylko o wysoki poziom artystyczny kierowanej przez siebie instytucji, ale też o jego otoczenie. Stworzył wizję Dzielnicy Muzycznej, która z biegu czasu się urzeczywistniała. To z jego inicjatywy w parku Kochanowskiego stanęły pomniki znanych kompozytorów i twórców. W latach 80-tych XX wieku dzięki staraniom Andrzeja Szwalbe rozpoczęto przywracanie funkcji kulturalnych pałacom z Lubostroniu i Ostromecku. Przyjaźnił się z wybitnymi polskimi kompozytorami - Janem Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem, czy Henrykiem Mikołajem Góreckim.
W 1993 r. Andrzej Szwalbe za swoje zasługi otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Po przejściu na emeryturę nowy dyrektorem Filharmonii Pomorskiej została Eleonora Harendarska, a obecnie tę funkcję pełni Maciej Puto. Dzisiejsza (13.01, początek o godz. 17) uroczystość związana z obchodami 70-lecia Filharmonii Pomorskiej połączona będzie z rozpoczęciem Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbe. Tak zdecydowała Rada Miasta Bydgoszczy. Przez cały 2023 r. w Bydgoszczy i nie tylko odbywać się będą imprezy związane z dorobkiem Andrzeja Szwalbe. Więcej TUTAJ
Podczas uroczystej gali prezydent Rafał Bruski wręczył na ręce dyrektora Filharmonii Pomorskiej Macieja Puto Medal Prezydenta Bydgoszczy. Gratulacje i nagrody finansowe otrzymało też czworo zasłużonych pracowników filharmonii.
70 lat Filharmonii Pomorskiej to nie tylko historia, ale także ambitne plany na przyszłość. Powstała już koncepcja rozbudowy gmachu filharmonii o nową część. Pozwoli to wprowadzić nowe funkcje, powstaną m.in. sala koncertowa na 350 osób z zapleczem, pomieszczenia administracyjne, restauracja, a także podziemny parking. We wrześniu 2022 r zakończyły się prace nad projektem budowlanym i wydane zostało przez Urząd Miasta Bydgoszczy pozwolenie na budowę. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na prace budowlane.
Materiały Filharmonii Pomorskiej