Motto tegorocznej edycji - “GRA”, sformułował czołowy, polski filozof prof. Zbigniew Mikołejko i wokół tej idei będą sytuowały się wszystkie festiwalowe wydarzenia. Oczywiście temat spotkań jest tylko pretekstem do nawiązania kontaktu, wymiany doświadczeń, dyskusji i powstawania oraz kontynuacji wspólnych projektów. Łączymy w jedną całość performance, literaturę, film, muzykę, wszelkie odmiany sztuki współczesnej, włączając w to m.in. operę społeczną. Dzięki temu podczas “OKA” rodzą się nowe idee, koncepcje artystyczne i społeczne.
Podczas tegorocznej edycji gościć będziemy m.in. Colette Lumiere - amerykańską artystkę multimedialną, znaną z pionierskich działań w zakresie performance, street art.-u, instalacji i fotografii; Eriko Makimurę z Japonii- pianistkę i performerkę, której 10 dniowy pobyt na festiwalu rejestrować będzie ekipa filmowa Duńskiej Filmoteki Narodowej; Andę Rottenberg - historyczkę sztuki, krytyczkę, kuratorkę i publicystkę; Mirosława Bałkę, jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy, profesora Zbigniewa Mikołejkę czy Kaspera T. Toeplitza, kompozytora i basistę poruszającego się między obszarami muzyki współczesnej, eksperymentalnej elektroniki oraz noise’u i tańca.
Główne wydarzenia
W niedzielę, 30 czerwca godz.18.00, w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy odbędzie otwarcie festiwalu oraz wernisaż prac i instalacji wraz z pokazami filmów artystów: Colette Lumiere (USA), prof. Marcina Gizyckiego oraz Grzegorza Pleszyńskiego i grupy Czarny Karzeł.
Koncerty – performance Eriko Makimury (27.06; 01.07; 02.07) – pianistki i performerki z Japonii m.in. na Starym Rynku w Bydgoszczy wraz z malowaniem pianina, w Pałacu Starym w Ostromecku na 20 zabytkowych pianinach i fortepianach, w postindustrialnej hali Moderator Inwestycje w Bydgoszczy, zaadaptowanej na studio filmowe, gdzie obecnie powstaje gigantyczna scenografia do serialu fantasy dla dzieci i młodzieży.
W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w dniu 03.07.2019 o godz.18.30 odbędzie się panel dyskusyjny „Ironia i prawda. Co znaczy dzisiaj autentyczność w kulturze? –z udziałem Andy Rottenberg, Mirosława Bałki, Zbigniewa Mikołejki, Krzysztofa Kozłowskiego i Grzegorza Brzozowskiego jako prowadzącego
Dwa Koncerty Kaspara T. Toeplitza w Pałacu Ostromecko – wybitnego kompozytora i wykonawcy muzyki współczesnej
Rozmowa Tomasza Dostatniego OP i Zbigniewa Mikołejko prowadzona przez Michała Nogasia - „Kościół w grze o „duszę polską“ – 03.07.2019 - Pałac Ostromecko
Program festiwalu obejmuje blisko 30 wydarzeń wykorzystujących różne formy ekspresji.
Festiwal organizuje Fundacja Czarny Karzeł z Bydgoszczy. Fundacja realizuje wydarzenia artystyczne, kręci filmy i działa społecznie. Fundacja gromadzi wokół siebie ponad 100 osób pochodzących z całego świata, a swoje działania kieruje do każdego, kto chce się włączyć w jej prace, nie patrząc na zawód, wykształcenie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, poza prezentacją Oratorium Phoebe w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy 02.07.2019 o godz. 22.00. – tu obowiązują darmowe wejściówki do odbioru w kasie MCK.
VI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA NIEPRZYPADKOWE OKO NIGDY NIE ŚPI 2019
Motto: "GRA"
Festiwal: 30.06--4 lipca 2019 r.
Organizator: Fundacja Czarny Karzeł