JAN STANISŁAWSKI i UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków to wyjątkowa wystawa, będąca prezentacją kolekcji malarstwa młodopolskiego Państwa Wandy i Leonarda Pietraszaków, która jest szczególna nie tylko za sprawą indywidualnego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również dlatego, że stanowi dar dla Bydgoszczy i jego mieszkańców.
Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy i jego żona przekazali do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję, którą budowali przez kilkadziesiąt lat i z którą są bardzo emocjonalnie związani.
- Gromadziliśmy te prace Mistrza Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia. Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W moim rodzinnym mieście, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i mieszkańcy tego pięknego miasta – mówi Leonard Pietraszak.
Przekazany zbiór liczy 58 obrazów olejnych autorstwa Jana Stanisławskiego i 38 innych artystów (i jednej artystki), w tym m.in. Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałki, Antoniego Procajłowicza, Bronisława Kowalewskiego czy Floriana Piekarskiego. W sali wystawowej zawisł też jeden obraz przedstawiający portret Państwa Pietraszaków.
- Tylko największych stać na tak wspaniały gest. Jestem wzruszony tym, że dwoje ludzi podjęło decyzję o przekazaniu swojej pasji, tego, co gromadzili przez całe życie naszemu miastu. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. To pokazuje wielkość człowieka - jeżeli potrafi i chce się dzielić z innymi - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Ekspozycja „Jan Stanisławski i uczniowie” jest podróżą w urokliwy, czasem tajemniczy świat natury z widokami pól, lasów, wiejskich dróg czy gór, ale także architektury i miast, w którą warto wyruszyć i poczuć ducha „młodej polski”.
Wystawę będzie można zwiedzać od 19 czerwca w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 18:00. Tego dnia w obiekcie będzie obowiązywał bilet ulgowy, a na pierwszych zwiedzających będą czekać niespodzianki.