Obraz Cuske o statuetkę walczył z filmami: „Guczo. Notatki z życia” (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz), „Lekcja miłości”(reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja), „Ściana cieni” (reż. Eliza Kubarska) i „Zwyczajny kraj” (reż. Tomasz Wolski). Film bydgoskiego dokumentalisty to opowieść o ludziach, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na ziemi – Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film Macieja Cuske pokazuje, jak w zdegradowanym świecie, w świecie po upadłym systemie, starożytna tradycja, w której polowanie na wieloryby jest koniecznym warunkiem przetrwania próbuje się odrodzić.
Maciej Cuske to reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych. Urodził się w 1972 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie i laureatem wielu nagród festiwalowych, m. in. w Győr, Paryżu, Wrocławiu czy Krakowie. Cuske razem z Marcinem Sauterem prowadzą w Miejskim Centrum Kultury Bydgoską Kronikę Filmową. To miejsce, które skupia młodych filmowców i miłośników kinematografii. Pod okiem tych dwóch doskonałych dokumentalistów powstało już ponad 80 obrazów pokazujących Bydgoszcz i region, tworząc tym samym oryginalną i niezwykłą kronikę miejsca i mieszkających tu ludzi.
„Wieloryb z Lorino” zdobył wiele nagród, m.in. główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema, nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millenium Docs Against Gravity, 3 nagrody podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Bydgoska premiera „Wieloryba…” odbyła się 18 czerwca br. w Kinie Orzeł. Dokument można obecnie oglądać w Orle - http://www.kino-orzel.pl/repertuar/.
Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej przyznawane w 20 kategoriach. Do Polskich Nagród Filmowych Orły kandyduje co roku kilkadziesiąt polskich filmów, które w okresie 1 stycznia-31 grudnia danego roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach.