logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście / 22-24 kwietnia




Kolejny weekend kwietnia to kolejna dawka najróżniejszej muzyki. To też spektakle dla dzieci i dorosłych, a także spacery z przewodnikiem, planszówki, wycieczki rowerowe, niedzielny jarmark ekologiczny oraz – na dokładkę – urodziny Leona Wyczółkowskiego i dalsze świętowanie urodzin Bydgoszczy.


22 KWIETNIA (PIĄTEK)

godz. 9:00-19:00 / Biblioteka Główna – akcja wymiany roślin

Kwiatków nigdy za wiele. Wymień się! Masz za dużo kwiatów na parapecie? A może potrzebujesz czegoś zielonego na ogrodową rabatkę? W Wypożyczalni Głównej (Stary Rynek 24) w dniach od 22 kwietnia do 30 kwietnia włącznie odbędzie się kolejna już akcja wymiany roślin. Można przynosić kwiaty domowe i ogrodowe, w doniczce, w wilgotnej serwetce lub słoiczku z wodą. Wymiana jest nieodpłatna. Akcja jest organizowana w ramach projektu „EkoCzwartki dla Seniora” realizowanego w ramach Ekoprojektów finansowanych przez Miasto Bydgoszcz. Tym razem wymiana jest związana z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi.

godz. 18:00 / Fabryka Lloyda - Ladies night show! vol.2

W najbliższy piątek coś, co panie lubią najbardziej. Fabryka Lloyda zaprasza nad rugą edycję Ladies Night. Tym razem również czeka wiele atrakcji - gorące show na scenie (pokaz boyleski), koncert na żywo (Mateusz Wiśniewski), konkursy i inne. Start o godz. 18:00. Część artystyczna rozpocznie się o 19:30. A dla najwytrwalszych będzie jeszcze afterparty. Szczegóły tutaj

godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska - Muzyka Jamesa Hornera (koncert)

James Horner – kompozytor muzyki filmowej (Avatar, Obcy, Kokon, Jumanji, Titanic), dwukrotnie nagrodzony Oscarem. Collage jest jego ostatnim dziełem, ukończonym przed tragiczną śmiercią. Utwór przeznaczony jest na cztery waltornie i wielobarwną, rozbudowaną orkiestrę, w skład której wchodzą m.in. dwa fortepiany, czelesta i ksylofon. 

FP Horns to kwartet waltorniowy złożony z członków sekcji waltorni Filharmonii Pomorskiej. Współpraca zespołu rozpoczęła się od wykonania w 2020 roku Konzertstuck R. Schumanna, który po raz pierwszy zabrzmiał na estradzie Filharmonii. Na co dzień muzycy wykonują repertuar symfoniczny, a wspólne muzykowanie w kwartecie solowym jest świetnym uzupełnieniem ich warsztatu.

23 KWIETNIA (SOBOTA)

godz. 6:00 / zbiórka przed Dworcem PKP - Kultura na świeżym vol.100

Celem jubileuszowej edycji Kultury na świeżym będzie dwudniowa wycieczka rowerowa do Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Zapisy mailowe: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl. Szczegóły tutaj

godz. 10:00 /  Dom Leona Wyczółkowskiego (Wyspa Młyńska) - Urodziny Leona Wyczółkowskiego 

Muzeum Okręgowe wraz z Zespołem Szkół Plastycznych w Bydgoszczy zaprasza od godz. 10.00 do 15.00 do wspólnej zabawy podczas VI edycji pikniku plenerowego organizowanego z okazji urodzin patrona muzeum Leona Wyczółkowskiego. W programie m. in.: warsztaty graficzne, fotograficzne i malarskie, wernisaż wystawy,  pokazy animacje, oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz liczne konkursy. Szczegóły program znajduje się tutaj.

godz. 10:00 i 17:00 / Makieta dawnej Bydgoszczy (amfiteatr przy spichrzach) – Kierunek Wycieczka

Kwiecień to ważny miesiąc w historii Bydgoszczy, dlatego zapraszamy Państwa na spacer w okolicach starego miasta. Razem odkryjemy 676 letnią historię miasta nad Brdą. Skąd się wzięła nazwa grodu nad rzeką? Ilu królów przebywało w tym miejscu? Tego i jeszcze więcej dowiecie się na spacerze z przewodnikiem. Ten sam spacer odbędzie się jeszcze raz o godz. 17:00.

godz. 16:00 / Teatr Polski - Plastusiowy Pamiętnik  (spektakl dla dzieci)

Z drewnianego piórnika wydostaje się Plastuś. Tak, ten sam, którego przygody w powieści Marii Kownackiej cieszyły naszych rodziców, babcie i dziadków. Także tym razem, wraz z jego wyjściem wydobywa się z pudełka utęskniona niewinność. Historia nieporadnego, pomarańczowego ludzika zaciekawi nawet tych najbardziej niecierpliwych widzów. Przygody piórnikowych mikrusów będą dla dzieci zajmującą przygodą, pełną humoru i mądrości. Przedwojenny tekst Kownackiej stanie się na deskach teatru uniwersalną opowieścią o przyjaźni, która nieraz zadziwi publiczność, zapraszając ją do krnąbrnego świata nicponi i hultajów, kleksów, Gumki Myszki i Tosi.

godz. 17.00 / Pałac Nowy w Ostromecku - Koncert Wiosenny 

Zagrają Władysław Podsiadły (bas) i Andrzej Zawadzki (fortepian). Koncert poprowadzi Martyna Agatowicz. W programie m.in.: songi, arie, pieśni i preludia. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez SMS pod nr 694 777 483.

godz. 18:00 / Fabryka Lloyda – Wieczór polskiego rocka (koncert)

W sobotę Fabryka Lloyda zaprasza na wieczór pełen polskich hitów rocka. Tego wieczoru usłyszycie ze sceny największe hity zespołów : „Kobranocka”, „Sztywny pal Azji”, „Republika” ,„Maanam” oraz „Lady Pank”. Start o godz. 18:00, koncert zacznie się o 20:00. Na scenie wystąpi na żywo zespół 1984. Szczegóły tutaj

godz. 18:30 / Teatr Kameralny – WAGs – żona i dziewczyna piłkarza (spektakl dla dorosłych)

Życie futbolowych gwiazd to wspaniałe emocje, potężny stres i jeszcze bardziej potężne zarobki. Oraz kobiety, które na Wyspach doczekały się zbiorczego określenia „WAGs” – żony i dziewczyny piłkarzy. Nierzadko one same stają się rozpoznawalnymi postaciami w popkulturze i lśnią blaskiem na eventowych ściankach. Jednak każdy blask ma również swój cień… Czarna komedia Irlandki Gemmy Doorly opowiada o skomplikowanym życiu kobiet związanych z  piłkarzem angielskiej Premier League. Żona nakrywa swojego męża na romansie i zaprasza jego kochankę do luksusowej rezydencji. Chce ją przekonać, żeby zostawiła ich małżeństwo w spokoju. Jednak, niczym w dobrym piłkarskim meczu, żadna z kobiet nie wie, czego może spodziewać się po rywalce. „WAG” to kameralny komediodramat rozpisany na dwie kobiece role. Spektakl jest przeznaczony dla widzów dorosłych.

godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska - Koncert Grzegorza Turnaua

Grzegorz Turnau obchodzi w 2022 roku swoje 55 urodziny. Jeden z największych, polskich wykonawców poezji śpiewanej postanowił celebrować ten czas w jedyny, właściwy sposób – podczas koncertów i spotkań z ukochaną publicznością. „Znów wędrujemy Live” to podróż szlakiem wszystkich albumów Grzegorza, któremu towarzyszą od lat znakomici, wędrowni muzykanci. Można liczyć na niezapowiedzianych gości i nowe piosenki. Istotna jest jednak przede wszystkim okazja do spotkania z wokalistą, kompozytorem i pianistą  Grzegorzem Turnauem w jego — być może — najwyższej życiowej formie. Artysta zaśpiewa piosenki zarówno z ostatniej płyty pt. „Bedford School”, jak również nowości i stare, niezapomniane piosenki ze swojego repertuaru.

godz. 19:00 / Opera Nova – Coppelia (balet)

W oknie domu Doktora Coppeliusa nieruchomo siedzi piękna dziewczyna czytająca książkę. Uchodzi ona za jego córkę – Coppelię.  Wzbudza niepokój w sercu Swanildy, która zauważa, że jej narzeczony – Franz zbytnio interesuje się dziewczyną siedzącą w oknie. Aby sprawdzić, czy Franz nie spotyka się z tajemniczą postacią z okna, Swanilda chowa się i obserwuje młodzieńca z ukrycia. Jak się później okaże, tajemnicza dziewczyna to… lalka. Coppelia to balet komiczny w 3 aktach.

 

24 KWIETNIA (NIEDZIELA)

godz. 10:00 / Młyny Rothera - Funky, funky (koncerty gordonowskie dla rodzin z dziećmi do lat 5 i do lat 12)

Nadeszła wiosna, czyli czas niesamowicie radosny. Fundacja Kreatywnej Edukacji zaprasza na przeładowany optymistyczną energią KONCERT FUNKY. Usłyszycie utwory Herbiego Hancocka “Chameleon”, arcydzieła Jamesa Browna, z albumu “Fantasy” Lestera Bowie oraz inne pełne groovu i wolności cuda. Koncert wpisuje się w niedyrektywną,  opierającą się na komunikacji muzycznej i improwizacji formę, która bazuje na naukowej teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona. Zobaczycie sami, w jaki sposób możecie zaangażować się w nasze muzyczne szaleństwo. Szczegóły tutaj.

godz. 10:00 / Bydgoskie Centrum Finansowe - fryMARK 

FryMARK to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – spotykamy się w każdą niedzielę w samym centrum Bydgoszczy na ul. Gdańskiej 8, na placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym, gdzie możecie skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców. Co znajdziecie na Fry? Zdrowe, pyszne i wartościowe jedzenie. Pieczywo tradycyjne i dla diet eliminacyjnych, wypieki i słodycze (również dla cukrzyków, GF, bez jaj), wybór nabiału koziego i krowiego (mleka, sery, jogurty, podpuszczkę), duży asortyment wędlin, kiełbas, mięsa eko. Miody, warzywa, owoce i ich przetwory, przyprawy z całego świata, herbaty mistrzowskie, masło klarowane z Bieszczad, pełno zieleniny, jajka, dania dla wegan i wegetarian, gotowe obiady na wynos i na miejscu (na ciepło i na zimno), najlepszą kawę w mieście. I wiele, wiele innych. Wstęp wolny.

godz. 11:00 / rynek przed kościołem św. Mikołaja (Fordon) – wycieczka z przewodnikiem

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na wycieczkę pt. „Fordon miasto zapomniane”. Spotykamy się przy kościele św. Mikołaja na Rynku w Starym Fordonie. Trasa wycieczki będzie prowadziła ulicą Cierpicką do kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty, następnie odwiedzimy kuczkę przy Kapeluszników, młyn rodziny Zittlau, trzy nekropolie, szkołę powszechną, Bydgoską, dzielnicę żydowską, synagogę, hotel Vogles, hotel Wiślany Most, kuźnię, most nad Wisłą, hafę czyli port, Promenadę i dawną komorę celną przy Zakładowej. Wycieczka zakończy się na Rynku. Czas trwania 2,5 godziny. Wstęp wolny.

godz. 11:00 / Teatr Polski - Plastusiowy Pamiętnik  (spektakl dla dzieci)

Z drewnianego piórnika wydostaje się Plastuś. Tak, ten sam, którego przygody w powieści Marii Kownackiej cieszyły naszych rodziców, babcie i dziadków. Także tym razem, wraz z jego wyjściem wydobywa się z pudełka utęskniona niewinność. Historia nieporadnego, pomarańczowego ludzika zaciekawi nawet tych najbardziej niecierpliwych widzów. Przygody piórnikowych mikrusów będą dla dzieci zajmującą przygodą, pełną humoru i mądrości. Przedwojenny tekst Kownackiej stanie się na deskach teatru uniwersalną opowieścią o przyjaźni, która nieraz zadziwi publiczność, zapraszając ją do krnąbrnego świata nicponi i hultajów, kleksów, Gumki Myszki i Tosi.

godz. 12:00 / Point Club – Bydgoska Strefa gier bez prądu

Kolejne spotkanie w klubie Point. Podobnie jak w poprzednich miesiącach tak i teraz, organizatorzy chcą się z Wami spotkać przy stole, poznać się, pograć w gry planszowe, rozwijając planszówkową społeczność naszego miasta. Bez względu na to czy dopiero zaczynacie przygodę z nowoczesnymi grami, czy jesteście prawdziwymi wyjadaczami w tej branży, znajdziecie coś dla siebie. Zaproszenie kierowane jest także do całych rodzin. Nie zabraknie gier familijnych i gier dla dzieci, abyście mogli w kreatywny sposób spędzić to niedzielne popołudnie.

godz. 14:00 / Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2 - Zielona historia Bydgoszczy (warsztaty rodzinne)

Z okazji urodzin naszego miasta Muzeum Okręgowe zaprasza na wyjątkowe spotkanie z zieloną historią Bydgoszczy. Podczas wizyty na wystawie archeologicznej dowiemy się jaka roślinność otaczała przedlokacyjną Bydgoszcz i co uprawiano w pierwszych ogrodach.  Spacerując po Wyspie Młyńskiej opowiemy o najstarszych parkach i zastanowimy się jaka jest ich rola. W części warsztatowej poszukamy inspiracji w twórczości Leona Wyczółkowskiego. Następnie ozdobimy doniczki w technice mozaiki oraz wykonamy ozdobne tabliczki z życzeniami dla naszych mieszkańców. Nasze prace  wykorzystamy do stworzenia kwietnych kompozycji, które będą zdobiły nasze miasto w miejscach w których na co dzień żyjemy. Warsztaty rodzinne przeznaczone są dla dzieci od lat 7. Limit miejsc: 15 osób. Zapisy: Dział Edukacji 885 905 284 /e-mail: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl.

godz. 15:00 / KS Gwiazda, Kanał Bydgoski – Bieg urodzinowy

Blisko 800 zawodników wystartuje w niedzielę w biegu urodzinowym nad Kanałem Bydgoskim. Start i metę zlokalizowaliśmy za budynkiem KS Gwiazda przy ul. Bronikowskiego 54. Zmotoryzowani zawodnicy mogą zostawić swoje samochody na terenie stadionu Gwiazdy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych zachęcamy do wybrania komunikacji miejskiej (tramwaje linii 1 i 3 lub autobusylinii 56, 62 i 90). Trasa ma 5 km. Zawodnicy napotkają leśne dukty, ścieżki parkowe, chodniki. Nie można już zapisać się na nasz bieg, ale można gorąco kibicować. Zapraszamy do wspólnego kibicowania, start o godz. 15.00 nad Kanałem Bydgoskim.

godz. 17:00 / Filharmonia Pomorska - Koncert jazzowy Akademii Muzycznej 

Bilety można nabywać w Dziale Artystycznym Akademii Muzycznej (tel. 52 321 16 67) oraz godzinę przed koncertem w Filharmonii Pomorskiej. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

godz. 18:00 / Opera Nova – Coppelia (balet)

W oknie domu Doktora Coppeliusa nieruchomo siedzi piękna dziewczyna czytająca książkę. Uchodzi ona za jego córkę – Coppelię.  Wzbudza niepokój w sercu Swanildy, która zauważa, że jej narzeczony – Franz zbytnio interesuje się dziewczyną siedzącą w oknie. Aby sprawdzić, czy Franz nie spotyka się z tajemniczą postacią z okna, Swanilda chowa się i obserwuje młodzieńca z ukrycia. Jak się później okaże, tajemnicza dziewczyna to… lalka. Coppelia to balet komiczny w 3 aktach.

godz. 18:30 / Teatr Kameralny – WAGs – żona i dziewczyna piłkarza (spektakl dla dorosłych)

Życie futbolowych gwiazd to wspaniałe emocje, potężny stres i jeszcze bardziej potężne zarobki. Oraz kobiety, które na Wyspach doczekały się zbiorczego określenia „WAGs” – żony i dziewczyny piłkarzy. Nierzadko one same stają się rozpoznawalnymi postaciami w popkulturze i lśnią blaskiem na eventowych ściankach. Jednak każdy blask ma również swój cień… Czarna komedia Irlandki Gemmy Doorly opowiada o skomplikowanym życiu kobiet związanych z  piłkarzem angielskiej Premier League. Żona nakrywa swojego męża na romansie i zaprasza jego kochankę do luksusowej rezydencji. Chce ją przekonać, żeby zostawiła ich małżeństwo w spokoju. Jednak, niczym w dobrym piłkarskim meczu, żadna z kobiet nie wie, czego może spodziewać się po rywalce. „WAG” to kameralny komediodramat rozpisany na dwie kobiece role. Spektakl jest przeznaczony dla widzów dorosłych.

godz. 20.30 / Music Cafe Szpulka: Kiev Office (koncert)

Kiev Office to gdyńska formacja wykonująca mariaż post-punku, psychodelii i rocka alternatywnego nawiązujący zarówno do tradycji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej jak i mitologii kaszubskiej. Grupa, muzycznie i tekstowo, eksploruje to, co leży na styku współczesności, przyszłości oraz miejskich i regionalnych legend. Ma za sobą ponad 200 koncertów w kraju i zagranicą – między innymi: Open’er, Jarocin Festival, występy na trasach z Nomeansno, Schizmą, liczne koncerty zagraniczne. Więcej info tutaj