Usta, rzęsy, biust i boczki – to wszystko do poprawy! Na wyspie Instagramii najważniejszy jest przecież wygląd. W wirtualnym świecie walka jest zacięta, nikt jednak nie może równać się z królową TindiEllą. Jej uroda i popularność przyćmiewa wszystkich. Ale pozornie idealne życie władczyni zostaje wystawione na próbę. Czy TindiElla rzeczywiście jest najpiękniejsza? Czego najbardziej boi się królowa? Czy życie poza Instagramią w ogóle jest możliwe?
„Nowe szaty TindiElli” to baśniowa opowieść, która porusza realne problemy nastolatków. Spektakl Anny Wolszczak w urzekający sposób portretuje trudne chwile wieku dojrzewania. Rozterki mieszkańców wyspy zrozumie każdy, kto chociaż raz korzystał z popularnych aplikacji i serwisów społecznościowych. Tekst Piotra Pluty powstał na motywach „Nowych szat cesarza” Hansa Christiana Andersena. Przedstawienie skierowane jest szczególnie do nastolatków, a także wszystkich zainteresowanych powyżej 8. roku życia.
Spektakl powstał na podstawie „Nowych Szat cesarza” H. Ch. Andersena
Premiera: 6 listopada 2021 roku, Teatr Kameralny w Bydgoszczy (ul. Grodzka 14-16). Spektakl można będzie oglądać również 7,9 i 10 listopada br.
Spektakl trwa: 55 minut (bez przerwy)
Warto wiedzieć:
Inwestycja polegająca na odbudowie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy rozpoczęła się w 2019 roku. Konieczne było wzniesienie nowej konstrukcji głównego budynku. Podczas prac pod nadzorem konserwatora odtwarzano najcenniejsze elementy świadczące o historii gmachu, który przez wiele lat pełnił funkcje kulturalne. Wiele rozwiązań związanych z ostatecznym kształtem elewacji to efekt współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki. Nie wszystkie pomysły ekspertów udało się jednak wcielić w życie ze względu na wytyczne niezależnych od Miasta służb konserwatorskich. Główną część gmachu wzniesiono niemal od podstaw. Wykorzystano jednak oryginalny materiał do odtworzenia ściany od strony ul. Podwale. Przywrócono w niej otwory okienne i dodano sztukaterię. Pracom konserwatorskim poddano budynek przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej. Zachował on oryginalny kształt. Na elewacji frontowej wykonana została imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie. Dach przykryty jest dachówką. Wokół wstawionych okien zastosowano opaski z szarego piaskowca. Od frontu zarezerwowano miejsce na logo instytucji. Budynek szczególnie efektownie prezentuje się po zmroku. Wiele dodatkowych prac na etapie budowy zleconych zostało przy oświetleniu. Zależało nam na dostosowaniu obiektu jak najbardziej do oczekiwań zespołu artystycznego. Zadbaliśmy również o nowoczesne rozwiązania poprawiające akustykę w obiekcie. Obiekt jest w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część korytarzy ma charakter pochylni. Przy schodach znajdują się podnośniki, a komunikację pomiędzy piętrami zapewniają windy. Na górnych kondygnacjach znajdują się m.in. sale prób.
W październiku br. Zespół Teatru Kameralnego otrzymał klucze do zrewitalizowanego gmachu u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale. W gmachu odbywają się już próby. W TK funkcjonuje nowa miejska instytucja kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców. Instytucja został powołana decyzją Rady Miasta już przed dwoma laty i przygotowywała przedstawienia korzystając z innych obiektów.
• Budynki Teatru Kameralnego pochodzą z lat 50. XIX wieku. Początkowo założenie miało charakter restauracyjno-rozrywkowy
• Pod koniec XIX wieku powstała sala na 600 osób o neobarokowym wystroju
• W 1919 roku w kompleksie otwarto restaurację Alt Bromberg (Stara Bydgoszcz), która funkcjonowała również w okresie XX-lecia międzywojennego
• W latach 1947-49 miejsce zaadaptowano na scenę spektakli teatralnych
• Obiekt ze względu na pogarszający się stan techniczny i nie spełniający wymogów przepisów przeciwpożarowych wyłączono z użytkowania w 1988 roku
• W 2006 roku gmach trafił w ręce miasta
• W 2013 roku rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji z wykorzystaniem funduszy unijnych
• Prace budowlane rozpoczęły się w 2019 roku