Międzynarodowe Wystawy Karykatury cieszą się ogromnym uznaniem wśród artystów oraz w organizacjach pokojowych na całym świecie. Salon Karykatury gościł już w Bydgoszczy kilkukrotnie - w 2005 roku w Galerii Miejskiej bwa, w 2007 roku w Galerii nad Brdą Wyższej Szkoły Gospodarki, w 2009 roku w Spichrzach nad Brdą oraz w 2014 i w 2016 roku w Galerii Miejskiej bwa, a ostatnio - w 2018 roku w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Tradycyjnie, co dwa lata, Prezydent Miasta Bydgoszczy funduje jedną z głównych nagród w konkursie, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Dlatego też to przesłanie w formie ekspozycji wędruje od miasta do miasta, po całym świecie. Przez 38 ostatnich lat, wystawy Salonu były prezentowane publiczności w ponad 40 miastach w 20 krajach świata, od Meksyku po Ukrainę, od Cypru po Polskę, od Rumunii po USA, a w kilku miastach, włączając Bydgoszcz, była prezentowana więcej niż raz. Wystawa Salonu odbyła się w budynku Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli, jak również w Oświęcimiu wiele razy w ciągu roku, jako część programu Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu.
Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej to biennale – odbywające się od 1981 roku – które zostało zainicjowane dla upamiętnienia mordu, jakiego w czasie II wojny światowej – 21 października 1941 roku – dopuścili się niemieccy żołnierze, którzy wymordowali około 3 tysięcy cywilów, w tym dzieci – mieszkańców serbskiego Kragujevca i okolic. Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia byli rysownicy z miasta Kragujevac (Serbia) oraz dziennikarze tygodnika „Svetlost”.
Salon Karykatury zachęca artystów z całego świata do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu. Międzynarodowe jury dokona oceny zgłoszonych prac, które będą wystawione i opublikowane w Katalogu Salonu. Przewidywane są następujące nagrody:
- The Grand Prix „Orędownik Pokoju“ i nagroda 1.500 euro, Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast-Orędowników Pokoju
- Złota Odznaka i nagroda 1.000 euro
- Srebna Odznaka i nagroda 800 euro
- Brązowa Odznaka i nagroda 500 euro
- Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy (Polska), nagroda 750 euro
- Nagroda Miasta Ingolstadt (Niemcy) nagroda 500 euro
- Nagroda Miasta Bielsko-Biala (Poland) nagroda 500 euro
- Nagroda Miasta Suresnes (France) nagroda 500 euro
- Nagroda Miasta Pitesti (Romania) nagroda 500 euro
- Miasto Carrara (Włochy) nagroda 500 euro
Karykaturzyści i artyści z całego świata, którzy chcą wziąć udział w konkursie powinni zgłosić przynajmniej trzy prace, które nie zostały nagrodzone podczas innych międzynarodowych konkursów o tematyce antywojennej, jak również dotyczącej solidarności pomiędzy ludźmi i narodami. Prace artystyczne powinny mieć format A4-A3, technika artystyczna dowolna, włączając wersję elektroniczną z oryginalnym podpisem. Z tyłu pracy powinny być dane dotyczące artysty (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, faksu, e-mail).
Termin nadsyłania prac upływa dnia 5 września 2019 roku. Jury zbierze się na obrady w dniu 6 i 7 września 2019 roku. Prace należy nadsyłać na następujący adres:
SALON ANTIRATNE KARIKATURE, Spomen park «Kragujevacki oktobar», Desankin venac bb, 34000 Kragujevac, Srbija, or via e-mail: biblioteka@spomenpark.rs
Prace nie będą zwracane, Salon zastrzega sobie prawo do skorzystania z nich bez żadnych opłat.
Oficjalna ceremonia wręczenia nagród i otwarcie wystawy odbędzie się 20 października br.