W związku z okresem ferii i dużym zainteresowaniem widzów Opera Nova w Bydgoszczy wydłuża okres dostępu swoich spektakli online, które do 17 stycznia będą dostępne na kanale YouTube oraz na platformie VOD.
Do końca tygodnia można bezpłatnie oglądać:
• Koncert sylwestrowo-noworoczny (premiera: 31.12.2020)
Każdego roku po bilety na koncert sylwestrowy w bydgoskiej operze ustawiały się długie kolejki. W tym roku tych kolejek nie było – wydarzenie musiało zostać przeniesione do sieci i udostępnione zostało bezpłatnie szerokiej publiczności. Koncert zebrał same pozytywne recenzje. Łączy elementy gali operowej i scenicznego show , prezentuje różne gatunki muzyczne. Jednym słowem – dla każdego coś dobrego.
• Opera „Halka” Stanisława Moniuszki
Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o Miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. W tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na najwyższy poziom szlachetności, samorezygnacji w imię najczystszej miłości.
„Halka” to najwybitniejsza polska opera romantyczna. W historii bydgoskiej opery jest to czwarta jej realizacja, tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r., przyjęta aplauzem premierowej publiczności.
• Opera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego
Ulana, wiejska dziewczyna, wychodzi za mąż za Cygana Manru, który porzucił dla niej cygański tabor i osiadł we wsi. Ich miłość narażona jest na ciężkie próby: odrzucenie przez społeczności, z których się wywodzą, nędzę i rosnący brak porozumienia.
Dzieło będące uwieńczeniem drogi twórczej Paderewskiego i jedynej w jego dorobku kompozytorskim opery. Muzyka pisana pod wpływem dramatów muzycznych Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry, piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie.
• „Operowy zawrót głowy” – muzyczny spektakl familijny (premiera 14.11.2020)
Co to jest libretto? Dlaczego w operze śpiewa się po włosku? Z jakiego powodu artyści muszą się rozśpiewać? "Operowy zawrót głowy” to spektakl familijny do muzyki Macieja Małeckiego, wprowadzający dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery. To zabawy z językowymi łamańcami, pojedynki na słowa i wspólne śpiewanie. To doskonała okazja, by w formie zabawy z dziećmi odkryć piękno opery.
Wszystkie wyżej wymienione produkcje znajdziecie TUTAJ.
fot. Andrzej Makowski