Prace przy tym prowadzi między innymi firma Keller, która wykorzystuje specjalistyczne chwytaki linowe i hydrauliczne wybierające ziemię w pasie zaprojektowanych szczelin. Następnie wąskie wykopy stabilizuje specjalną zawiesiną do czasu zatopienia zbrojenia i wypełnienia betonem.
Dzięki tej technologii na placu budowy przy operze ograniczony został hałas i drgania. Po wykonaniu ścianek szczelinowych rozpocznie się wybieranie ziemi z wykopu. Na tym etapie projekt przewiduje też zainstalowanie specjalnych tymczasowych rozpór.
Duży zakres prac
Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że IV krąg Opery pomieści między innymi:
- salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
- przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
- przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
- salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;
- powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.
Druga część inwestycji którą jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami i rowerzystom.
Wspólna inwestycja
Rozbudowa Opery Nova o IV krąg to jedna z największych inwestycji prowadzonych wspólnie przez Miasto i samorząd województwa. Wraz z nową częścią obiektu powstanie podziemny parking, co pozwoli uporządkować kolejny fragment Salonu Bydgoszczy. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zajmą około 2,5 roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją. Umowę z firmą Budimex o wartości 116 mln podpisano w styczniu tego roku.