Rezydencja Grzegorza Bibro „Neon jako tekst miasta” to projekt polegający na realizacji instalacji świetlnej, która w swojej formie będzie czerpać z typografii starych bydgoskich neonów – eksponowanych w II połowie XX wieku, zarówno z tych istniejących do dziś, jak i tych zdemontowanych, znanych ze starych zdjęć. Zaś w treści będzie próbą odkrywania nowej tożsamości miejskiej Bydgoszczy (na tle obecnej sytuacji społecznej w kraju). Neony spełniały różnorodne funkcje, nie były tylko informacją, ale również ozdobą miasta, która budowała jego wizerunek. Oprócz analizy, badania terenowego i rozmów z poszczególnymi osobami zajmującymi się historią i kolekcją neonów bydgoskich, planowane jest również spotkanie artysty z publicznością. Wówczas omówiona zostanie idea projektu i postęp pracy – ukazany za pomocą schematu w formie kolażu, który zawiśnie na ścianach galerii. Finalnym zakończeniem rezydencji artystycznej będzie instalacja świetlna.
Grzegorz Bibro ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek Fotografia) w 2015 roku. Pracuje na sobie, traktując ciało jako narzędzie i główny temat prac. Drugim obszarem zainteresowań jest wiara, a także relacja religii i ciała. W pracy artystycznej wykorzystuje nowe media – tworzy zarówno fotografie, obiekty, jak i prace wideo, które często noszą znamiona performensu.
Jego najbardziej rozpoznawalny projekt dotyczy relacji z ojcem, realizowany za pomocą performensów opartych o ciało. Projekt rozwijany od 2012 roku był zaprezentowany na wystawie indywidualnej w Galerii Klubovna w Brnie (CZ) w 2017 roku. Siedem lat wspólnych działań zostało podsumowanych w samodzielnie wydanej książce artystycznej "Me and the Father", która miała premierę w Ostrov Books podczas Poznań Art Week 2018. Artysta znany jest również z obiektów neonowych i instalacji świetlnych typu site-specific, które odnoszą się do kwestii ciała.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.
www.grzegorzbibro.pl
Rezydencja artystyczna Grzegorza Bibro „Neon jako tekst miasta”
2/08/2021 – 23/08/2021
Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 3.
Warto wiedzieć:
Program Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa ma charakter międzynarodowy i skierowany jest do artystek i artystów polskich i zagranicznych, którzy w sposób eksperymentalny i nowatorski gotowi są podjąć tematykę wielokulturowości Bydgoszczy. Interesuje nas miasto jako tekst kultury. Ciekawią nas relacje między funkcją symboliczną i estetyczną miasta. Ponieważ ważne są dla nas relacje z odbiorcami, interesują nas projekty o potencjale edukacyjnym, pozwalające na kontakt lub nawet bezpośrednie działanie z twórcami. Program przeznaczony jest dla artystek i artystów, twórczyń i twórców, kuratorek i kuratorów z różnych dziedzin, takich jak: sztuki wizualne, choreografia, performance, taniec, muzyka, sound art, słuchowiska, artystyczne formy radiowe (lub sztuka radiowa), pisanie, literatura, architektura, urbanistyka, film, formy interdyscyplinarne. Czas trwania - 3 tygodnie.