Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, jako instytucja przygotowująca wystawy czasowe, nie ma stałej ekspozycji. Pozyskiwane i przekazywane prace bardzo rzadko prezentowane są publiczności. Ich wybór nie jest przypadkowy. Poszerzanie kolekcji odbywa się poprzez nabywanie prac współczesnych twórców związanych z programem wystawienniczym galerii.
Wśród obiektów prezentowanych w ramach ekspozycji znajdą się prace artystów takich jak: Kazimierz Drejas, Magdalena Dreścik, Dariusz Gackowski, Maurycy Gomulicki, Krzysztof Gruse, Elżbieta Jabłońska, Kazimierz Jułga, Krzysztof Maniak, Piotr Matuszek, Kuba Mozolewski, Marek Noniewicz, Aleksandra Simińska, Andrzej Sobiepan, Stanisław Stasiulewiecz, Piotr Tołoczko.
Kolekcja dzieł należąca do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy liczy blisko 700 obiektów. Aktualnie w dziale malarstwa znajduje się 380 płócien, w dziale rysunków 75 dzieł, w dziale grafiki 93 prace graficzne, w dziale fotografii 97 odbitki, w dziale tkaniny 5 dzieł oraz 66 prac sklasyfikowanych jako obiekty bądź rzeźby. Dodatkowo w roku 2017 Galeria przyjęła w depozyt 20 000 czarno-białych negatywów autorstwa Ildefonsa Bańkowskiego. Wszystkie zakupione, przekazane i zdeponowane prace znajdują się w bezpiecznych magazynach dzieł sztuki. W ciągu trzech ostatnich lat kilka z nich poddane zostało całkowitej konserwacji.
W roku jubileuszu 70-lecia Galerii Miejskiej poprzez działania wystawiennicze (również w internecie) bwa chciałaby pokazać jej unikalną wartość dla dokumentowania historii sztuki bydgoskiej i ogólnopolskiej.
Równocześnie z powstaniem Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy zaczęto gromadzić książki o sztuce i katalogi wystaw. Ten podręczny księgozbiór stał się początkiem obecnej biblioteki Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Wiele najstarszych pozycji posiada pieczątki Polskiego Związku Artystów Plastyków (którego prezesem był pierwszy dyrektor Galerii – Marian Turwid) i Salonu Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych. Najstarsze egzemplarze pochodzą z początku XX wieku. Zbiory biblioteczne podzielone są na dwie części: katalogi wystaw dokumentujące działalność Galerii oraz innych ośrodków, a także publikacje dotyczące szeroko pojmowanej sztuki, w tym leksykony, encyklopedie. Pozycje są gromadzone drogą kupna, wymiany międzybibliotecznej lub są darem od artystów lub różnych instytucji. Biblioteka liczy blisko 2000 książek i ok. 3000 katalogów.
W związku z zagrożeniem SARS-COV-2 część wystawy publikowana jest jedynie w sieci, na stronie bwa, link TUTAJ. W internecie zostanie dostępna do końca stycznia.