Wystawa prezentuje zatrzymane w kadrze elementy lasu, które w wyniku postępujących zmian znikają ze znanego nam krajobrazu. Artysta podejmuje temat nie w konwencji fotografii dokumentalnej, a w polemice z klasycznym gatunkiem martwej natury. Budując formę estetyzuje i minimalizuje, bazując na leśnych znaleziskach, które łączy ze sobą w unikatowy sposób.
Niezmienność lasów i gatunków go tworzących, pod wpływem globalnego ocieplenia ulega zmianie. Naukowcy mówią o zjawisku migracji, czyli przemieszczaniu się pojedynczych gatunków drzew. Lasy iglaste, czyli bory, ustępują gatunkom liściastym jak dęby, buki i jawory. W konsekwencji krajobraz, który był utrwalany przez pokolenia artystów naszego regionu, między innymi przez Leona Wyczółkowskiego, ulegnie przeobrażeniu. Kuratorką wystawy Katarzyna Gębarowska. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 września 2021 r.
Patryk Chenc to absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator video i video-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festivalem, grupą teatru tańca współczesnego Hertz House. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Skupia się na związku człowieka z naturą. Cechuje go minimalizm. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz w ramach projektu „F-torki”.
Zwiedzanie wystawy przy zachowaniu reżimu sanitarnego:
- obowiązek zasłaniania ust i nosa;
- zachowanie dystansu.