Priscilla Romero, artystka pochodząca z Korsyki specjalizuje się w dziedzinie sztuki zwanej site – specific, czyli tworzeniu dzieł z myślą o ich funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Artystka tworzy unikatowe aranżacje przestrzenne, które są ściśle związane z kontekstem miejsca, w którym są prezentowane. Dlatego przygotowując się do listopadowej wystawy swoich prac w Muzeum Okręgowym, Priscilla Romero spotkała się wiosną z bydgoszczanami i zbierała ich odciski palców – to one stały się ważną częścią ekspozycji, W procesie twórczym, Romero wykorzystuje opracowaną przez siebie technikę lateksografii. Umożliwia ona otrzymanie odcisków z różnorodnych obiektów, m.in. z powierzchni skóry, przy zastosowaniu nietoksycznych materiałów, takich jak naturalny hypoalergiczny lateks, lepko-sprężysty płynny silikon i alginian.
Już tylko do 19 stycznia (niedziela) będzie można podziwiać kunszt pracy wybitnej artystki. Tego dnia odbędzie się finisaż ekspozycji pt. "Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero - Laureatki MTG Kraków". Kończąc prezentację tej wyjątkowej wystawy odbędzie się specjalny wykład towarzyszący Marty Anny Raczek – Karcz, Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie pt. „Wejdź, dotknij, przeżyj. Strategie partycypacyjne współczesnej grafiki artystycznej”.
Finisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 19 stycznia, o godz. 12 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Mennica 8. Wstęp na wydarzenie jest biletowany.
O wystawie
Na bydgoską ekspozycję składa się kilkanaście rozbudowanych obiektów i instalacji graficznych, w większości złożonych z kilkuset lub kilku tysięcy samodzielnych elementów graficznych – niewielkich odbitek na papierze i bibułce, złoconych odlewów gipsowych, lateksowych form matrycowych. Wśród tych prac nie zabrakło Dotyku Midasa, nagrodzonego na ubiegłorocznym Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Prezentowane też jest Cyfrowe archiwum, które tworzy 3200 odbitek z lateksowych odlewów palców, mamy więc szansę odnaleźć także swoje ślady pozostawione na wiosennych warsztatach.
Wystawa przybliża aktualne tendencje w światowej grafice artystycznej łączącej różnorodne media, często eksperymentującej i przekraczającej obszary tradycyjnego obrazowania graficznego. Ekspozycja wpisuje się w wieloletni program wystawienniczy bydgoskiego Muzeum w dziedzinie grafiki, obejmujący cykle wystaw graficznych, sesje naukowe i towarzyszące wydawnictwa.
Priscilla Romero jest laureatką ubiegłorocznego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W 2015 roku bydgoskie Muzeum w porozumieniu z Stowarzyszeniem MTG w Krakowie podjęło decyzję o fundowaniu Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego, przyznawanej przez naszą instytucję uczestnikowi Wystawy konkursowej Międzynarodowego Triennale Grafiki.
Celem tej nagrody jest uhonorowanie pamięci patrona bydgoskiego Muzeum, jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Leona Wyczółkowskiego. Nagrodą dla laureata jest wystawa monograficzna z katalogiem, przygotowana w Muzeum. Laureatem pierwszej nagrody był uznany artysta chiński Zhang Minjie, którego wystawa odbyła się w Muzeum w 2016 roku.
Laureatką drugiej Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego, wyłonioną podczas MTG 2018 została właśnie Priscilla Romero.