Damian Nenow urodził się w Bydgoszczy i jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego pierwszoroczny film "The Aim" (2005) dostał nagrodę specjalną na festiwalu "ReAnimacja" w Łodzi oraz pierwszą nagrodę na festiwalu "Dozwolone do 21 lat" w Tarnowie. Zrealizowany na drugim roku studiów film "Wielka ucieczka" wyświetlany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Specjalista w wielu dziedzinach związanych z grafiką komputerową. Twórca krótkometrażowych filmów animowanych, ilustracji i konceptów.
Rozgłos i uznanie przyniósł mu film „Jeszcze dzień życia”, który Nenow stworzył wraz z Hiszpanem Raulem de la Fuente. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego; opowiada o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku. Film został nagrodzony w 2018 roku na European Film Awards. W tym roku otrzymał Nagrodę Goi w Sewilli za najlepszą animację.
Teraz Nenow zasili szeregi artystów i ekspertów od kinematografii w Amerykańskiej Akademii Filmowej. AAF została założona w 1927 roku i liczy ponad 6 tys. osób. Członkostwo można uzyskać poprzez zaproszenie ze strony zarządu Akademii. Najczęściej takie zaproszenie trafia do laureatów Oscara lub do osób, które w znaczący sposób przyczyniają się w rozwój światowego kina.
W tym roku, obok bydgoskiego reżysera, Damiana Nenowa, wśród zaproszonych przez Akademię członków znalazło się jeszcze sześciu polskich filmowców. Na liście nowych osób jest m.in. - Ewa Puszczyńska - producentka filmu „Zimna Wojna” reżyser Piotr Dumała oraz scenograf „Idy” - Piotr Sławiński.
Pełną listę nominowanych polskich filmowców znaleźć można na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.