Program rezydencji artystycznych 2021
Program Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa ma charakter międzynarodowy i skierowany jest do artystek i artystów polskich i zagranicznych, którzy w sposób eksperymentalny i nowatorski gotowi są podjąć tematykę wielokulturowości Bydgoszczy. Przedmiotem zainteresowania jest miasto jako tekst kultury, a także relacje między funkcją symboliczną i estetyczną miasta. Ze względu na relacje z odbiorcami, ważne są projekty o potencjale edukacyjnym, pozwalające na kontakt lub nawet bezpośrednie działanie z twórcami.
Dla kogo?
Dla artystek i artystów, twórczyń i twórców, kuratorek i kuratorów z różnych dziedzin, takich jak: sztuki wizualne, choreografia, performance, taniec, muzyka, sound art, słuchowiska, artystyczne formy radiowe (lub sztuka radiowa), pisanie, literatura, architektura, urbanistyka, film, formy interdyscyplinarne.
Kiedy?
Czas trwania pobytu w Bydgoszczy: 3 tygodnie (od 2 sierpnia 2021r.). Autor(ka) wybranego projektu będzie miała zagwarantowane m.in.: zakwaterowanie, przestrzeń do pracy i spotkań z publicznością i honorarium.
Szczegóły naboru, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ.
Warto wiedzieć:
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy jest największą galerią sztuki współczesnej w Bydgoszczy – istnieje od 1949 roku. W bwa prezentowane są wszystkie dyscypliny sztuki współczesnej autorów środowiska bydgoskiego, z kraju oraz z zagranicy. Organizowane są wystawy problemowe oraz prezentacje indywidualne twórców, z uwzględnieniem projektów site-specific (powstających w ramach Programu Rezydencji Artystycznych), pokazów wideo, performance. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci w bydgoskim bwa pojawiały się prace zarówno znanych artystów zagranicznych (Dali, Fleischer, Picasso, Warhol), jak i polskich (Strzemiński, Szapocznikow, Abakanowicz, Kantor, Nowosielski, Beksiński, Baumgart). Galeria organizowała także wystawy zbiorowe. Wśród projektów poświęconych lokalnemu środowisku pojawiały się dziesiątki wystaw indywidualnych oraz konkursy. Galeria organizuje również liczne wykłady o sztuce, pokazy filmów, koncerty, panele dyskusyjne oraz warsztaty.