W kwietniu 2012 roku weszła w życie Uchwała Nr XXII/434/12 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 29 lutego 2012 roku w sprawie zasad i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Umożliwia ona udzielanie indywidualnym, niezrzeszonym twórcom wsparcia finansowego z budżetu Miasta na realizację różnorodnych przedsięwzięć z zakresu kultury. Ta forma wspierania indywidualnych twórców i animatorów kultury polega na przyznawaniu stypendiów Prezydenta Miasta Bydgoszczy na realizację określonego projektu z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury.
Stypendia przyznawane są osobom indywidualnym lub grupie osób trzy razy w roku w ramach Konkursu Stypendialnego na konkretne projekty artystyczne i twórcze, np.: napisanie lub wydanie książki, płyty, realizację filmu czy wystawy, udział w festiwalach, kursach, rezydencjach artystycznych – również odbywających się za granicą.
Stypendium może być przyznane tej samej osobie lub grupie osób maksymalnie dwa razy do roku, z wyjątkiem stypendiów na przedsięwzięcia realizowane za granicą, które można otrzymać tylko raz w roku.
Maksymalna kwota stypendium wynosi 6.000 zł brutto dla przedsięwzięć realizowanych
w kraju i 15.000 zł brutto dla przedsięwzięć realizowanych za granicą. W danej edycji Konkursu Stypendialnego można złożyć tylko jeden wniosek.
Kryteriami decydującymi o przyznaniu stypendium są:
· wysoka wartość oraz jakość artystyczna, edukacyjna, społeczna przedmiotu stypendium;
· oryginalność i unikatowość;
· znaczenie dla społeczności lokalnej oraz promocji Bydgoszczy;
· realne określenie celów i rezultatów przedmiotu stypendium oraz właściwy dobór środków i metod jego realizacji;
· potencjał w kontekście dotychczasowej lub planowanej kariery twórczej oraz dorobku artystycznego lub naukowego wnioskodawcy, związanego z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego;
· brak znamion komercyjności projektu stypendialnego.
Stypendium nie może zostać przyznane na:
· zakup środków trwałych lub nieruchomości;
· finansowanie nauki w szkołach lub na uczelniach wyższych;
· przygotowanie prac magisterskich i doktorskich.