Kalendarium imprez
Progressive Evening vol. 10

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy Państwa na "Progressive Evening vol.10", który odbędzie się 11.10.2025 roku w Miejskim Centrum Kultury ul. Marcinkowskiego 12 w Bydgoszczy.
Wystąpią zespoły:
Believe
Distant Dream
Starsabout
Mechanism
Alhena
BELIEVE
Zespół BELIEVE powstał w Warszawie w 2004 roku. Wówczas to Mirek Gil, były gitarzysta i kompozytor legendarnej grupy COLLAGE, postanowił skrzyknąć kilkoro swoich przyjaciół i rozpocząć próby z nowym składem. W zespole obok Mirka pojawiło się jeszcze dwóch muzyków, mających wcześniej epizody związane z popularnymi „Kolażami”. Byli to: wokalista Tomek Różycki, którego pamiętamy z pierwszej płyty Collage „Baśnie”, oraz Przemas Zawadzki – współzałożyciel tej zasłużonej formacji i jej pierwszy basista („Baśnie”, „Changes”). Skład uzupełniali: utalentowany klawiszowiec Adam Miłosz, oraz perkusista Vlodi Tafel. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę była jednak Satomi, japońska skrzypaczka której wyjątkowa gra już na zawsze wpisała się w charakter muzyki zespołu BELIEVE. Prace nad pierwszym materiałem, a co za tym idzie i nad pierwszą płytą „Hope To See Another Day” trwały do 2006 roku. Wówczas to w barwach szwajcarskiego wydawnictwa Galileo Records ujrzała ona światło dzienne.
W rok później muzyka zespołu została dostrzeżona przez twórców gry PC „Wiedźmin”. Zespół Believe nagrał dzięki temu jeden utwór do ścieżki dźwiękowej towarzyszącej graczom. Warszawiacy wciąż intensywnie koncertowali, między innymi u boku legendarnego frontmana Marillion – Fish’a. Z kolei rok 2008 był czasem bardzo intensywnym dla Mirka i jego przyjaciół co chodzi o plany wydawnicze. Zespół Believe nie dość, że nagrał swoją drugą płytę długogrającą „Yesterday Is A Friend”, to jeszcze gościł w słynnym Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie zaprezentował swoją muzykę u boku takich tuzów jak: Par Lindh czy SBB. Przy okazji zarejestrowany został materiał na koncertowy album DVD. Niestety po tych intensywnych wydarzeniach szeregi zespołu opuścili: wokalista Tomek Różycki oraz klawiszowiec Adam Miłosz. Na jakiś czas klawisze odrobinę uciekły z instrumentarium warszawskiej formacji, natomiast przy mikrofonie stanął młody i utalentowany wokalista Karol Wróblewski. W tym czasie zespół wciąż koncertował, i to nie tylko w Polsce, ale i poza jej granica, i u boku min.: Pendragon, Raya Wilosna oraz Daniela Cavanagh. Już same te nazwiska i nazwy mówią z jakim zainteresowaniem podchodzono do muzyki zespołu Believe. Zespół nie zapomniał też o nowej płycie, która nosiła tytuł „This Bread Is Mine”. Ujmujące teksty na ten piękny album napisał przyjaciel zespołu, Robert Sieradzki.
W 2010 roku zespół nie zwalniał tempa. Idąc za ciosem Believe wydali kolejny album, „World Is Round”. Tym razem w nagraniach wziął udział kolejny, odkryty przez Mirka Gila, młody i utalentowany muzyk, tym razem klawiszowiec Konrad Wantrych. Ponadto na płycie pojawiły się postaci Winicjusza Chrósta (gitara) oraz Tomasza „Ragaboya” Osieckiego (instrumenty hinduskie). Muzyka zyskała dzięki temu zupełnie nowy klimat i sięgnęła nowego wymiaru.
Po tych sukcesach zespół znów zagościł w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, by nagrać materiał do kolejnego DVD „Seeing Is Believing”. Believe znów ruszyli w trasę koncertową, zarówno po Polsce, jak i Niemczech, Belgii oraz Holandii. Finałem był udział w słynnym festiwalu „Summers End” w Anglii, u boku takich tuzów jak: Moon Safari, Wobbler, The Enid czy Manning.
Później nastąpiła mała przerwa w koncertowym funkcjonowaniu zespołu. Muzycy skupili się w tym czasie, nad nowym materiałem „Warmest Sun In Winter”. Jego premierowe wykonanie miało wspaniałą oprawę, aż za Oceanem, na kolejnym dużym festiwalu RosFest w Gettysburgu, w Stanach Zjednoczonych. Sama zaś płyta znów zdobyła pochlebne recenzje i jest po dziś dzień ciepło przyjmowana przez fanów.
Rok przerwy w biografii Believe w 2014 roku spowodowany był między innymi powrotem na koncertowe sceny Mirka Gila – podpory zespołu Collage. W 2015 roku grupa Believe zagrała kilka koncertów w Polsce, oraz zaprezentowała nowy singiel zatytułowany „Veils”. W składzie nowego wcielenia warszawskiej formacji pojawili się między innymi: były wokalista Votum, Maciej Kosiński oraz utalentowany perkusista Łukasz Tomczak. Jak się później okazało, był to tylko skład przejściowy, bo w niedalekiej przyszłości doszło znowu do kilku przemeblowań w składzie.
W 2016 roku skrystalizowało się nowe Believe:
Mirek Gil – gitary
Satomi – skrzypce, klawisze
Robert Qba Kubajek – perkusja
Przemas Zawadzki – bas
Zespół nie miał tylko wokalisty, ale po krótkich poszukiwaniach pojawił się na próbie Łukasz Ociepa, obdarzony bardzo charakterystycznym głosem ex-wokalista min. łódzkiej formacji Alone. W tym składzie zespół Believe zarejestrował album „Seven Widows”, którego premiera miała miejsce jesienią 2017 roku. Obecnie zespół intensywnie promuje nowe wydawnictwo, choć znając zapał Mirka Gila i jego przyjaciół jesteśmy pewni, że niebawem powstaną już kolejne nowe utwory.
W roku 2019 przypadł Jubileusz XV-lecia zespołu Believe. Grupa nie zapomniała o tym i przygotowała się do Koncertu Specjalnego na 13. Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu, gdzie zespół zagrał na finał 7 lipca, w towarzystwie między innymi swego pierwszego wokalisty Tomka Różyckiego. Wyjątkowy występ u boku m.in.: legendarnego perkusisty Pink Floyd, Nicka Masona, odbył się 27 lipca w Warszawie przy okazji warszawskiego festiwalu Summer Fog Festival.
Na tym festiwalu poznaliśmy wokalistę Jiniana Wilde , który występował z legendarnym skrzypkiem Davidem Crossem z grupy King Crimson.
Wiedząc ,że Łukasz postanowił poświęcić się innej profesji niż muzyka , zaproponowaliśmy Jinianowi współpracę , zgodził się.
Owocem tej współpracy jest najnowsza płyta BELIEVE ,, THE WYRDING WAY,, wydana w listopadzie 2024 roku w firmie Mystic Production.
Obecny koncertowy skład zespołu to:
Tomek Różycki-wokal
Przemek Zawadzki-bas
Jacek Korzeniowski-klawisze
Robert Bielak-skrzypce
Vlodi Tafel-perkusja
Mirek Gil-gitara
Distant Dream
Distant Dream - zespół z Gdańska grający instrumentalną muzykę post-rock/ambient metal. Aktualnie wydał cztery albumy LP. Debiut zyskał prawie 3 miliony wyświetleń na YouTube. Na albumach pojawiają się gościnne występy gwiazd takich jak Jeff Loomis (Nevermore, Arch Enemy), Marco Sfogli, Maciej Meller (Riverside), Pierre Danel (Novelist), Henrik Danhage
(Evergrey) i wielu innych. Zespół zagrał wiele koncertów, m.in. jako support The Gathering, United Arts Festival z Riverside, support zespołu Hunter, festiwale prog-rockowe, czy europejskie trasy. Endorserzy gitar Mayones, sprzętu perkusyjnego Czarcie Kopyto, urządzeń G66/Fractal Audio oraz mikrofonów sE Electronics.
Starsabout
Starsabout i ich "dream sounds". Twórczość białostockiego zespołu to melancholijne, pełne emocji kompozycje, swobodnie balansujące na pograniczu alternatywnego rocka, z elementami progresywnej i post-rockowej przestrzeni. Debiutowali w 2016 roku odrealnionym, nastrojowym albumem Halflights – entuzjastycznie przyjętym zarówno przez słuchaczy, jak i środowisko niezależne w Polsce. W 2017 roku zagrali m.in. na prestiżowym Halfway Festival, chwilę później wydali też drugi longplay – Longing For Home, który ukazał się nakładem niemieckiej wytwórni Progressive Promotion Records. Album spotkał się z dobrym i szerszym odbiorem również poza granicami Polski. Jesienią 2019 roku zespół ruszył w pierwszą większą trasę koncertową po Polsce, jak również pierwszy raz prezentując się publiczności zagranicznej w Niemczech i Holandii. W 2021 roku ukazał się singiel Out Of Your Arms, który pokazał jeszcze bardziej melancholijną i popową stronę zespołu, przyciągając też nowych słuchaczy. Rok 2025 przyniósł nowe otwarcie w postaci singli – If Tomorrow Never Comes i Night Of Blooming Wonders, z kolei wiosną ukazała się EP-ka Live in Studio. Na jesiennych koncertach można będzie usłyszeć zarówno najnowsze, dotąd niepublikowane utwory, jak i klasyczne kompozycje z pierwszych płyt zespołu.
Mechanism
MECHANISM dzięki dwunastoletniej pracy nad doskonaleniem swojego brzmienia jest gotowy, aby przekroczyć granice i standardy wyznaczone przez progresywną rockowo – metalową scenę muzyczną oraz jej społeczność. Ich dwa wydane dotąd albumy Between The Words (2015) oraz Entering The Invisible Light (2018) zabiorą Was w muzyczną podróż, która łączy ciężkie gitarowe riffy, dynamiczną sekcję rytmiczną, przestrzenne klawisze, melodyjne wokale oraz bogatą warstwę liryczną. MECHANISM obecnie pracuje nad nowym materiałem, którego część ma zostać premierowo zaprezentowana właśnie na Progressive Evenig w Bydgoszczy. Muzycy zapowiadają, że będzie to krok w nowym kierunku – zarówno brzmieniowo, jak i koncepcyjnie.
Alhena
Założona w 2010 roku przez grupę utalentowanych i doświadczonych instrumentalistów, bydgoska Alhena powstała z pasji i potrzeby tworzenia. W swojej muzyce zespół łączy elementy rocka i metalu progresywnego z wpływami klimatycznego art rocka i akcentem metalu symfonicznego, a całości dopełnia mocny żeński wokal. Ich ciężkie i wyjątkowe brzmienie najlepiej oddają koncerty na żywo. Jak mówią o Alhenie dziennikarze magazynu Metal Hammer - „zespół serwuje nam nowoczesnego prog rocka, zahaczającego o rejony typowe dla Dream Theater. W połączeniu z silnym kobiecym głosem daje to naprawdę satysfakcjonujący efekt”.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl