Kalendarium imprez
PÓŁKI LITERATURY- KAWIARNIA LITERACKA - gość - SŁAWOMIR KRZYŚKA

wstęp wolny
PÓŁKI LITERATURY- KAWIARNIA LITERACKA – gość – SŁAWOMIR KRZYŚKA.
Sławomir Krzyśka urodził się 11 października 1963 roku w Gnieźnie, gdzie mieszka do dziś. Poeta, bibliofil, doktor nauk matematycznych, nauczyciel akademicki oraz arteterapeuta. Na co dzień pracuje na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor aforyzmów, wierszy oraz utworów dla dzieci. Jego dorobek obejmuje wiele tomików poezji, w tym: Wiersze (2009); W ciszy(2016); Słowa, dźwięki, spojrzenia (2020); Pękające szkło (2022); Przy kawiarnianym stoliku (2022); Zabrane ciszy (2023); Rozterki brodacza (2023); Kiedy na niebie rozbłyśnie gwiazda (2023); Chwila wyciszenia (2024). W bieżącym roku wydał także najnowszy zbiór aforyzmów pt. Aforyzmy.
Do utworów z tomiku Kiedy na niebie rozbłyśnie gwiazda krakowscy artyści skomponowali muzykę na flet, głos, skrzypce, wiolonczelę i gitarę klasyczną. Tomik W ciszy został przetłumaczony na język bułgarski (2019), a jego premiera odbyła się w Płowdiwie, w czasie, w którym miasto to, wraz z włoską Materą, pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Z kolei w 2023 roku Rozterki brodacza zostały włączone do zbiorów bibliotecznych National Barber Museum w Ohio.
Wspólnie z ks. Mieczysławem Polakiem opublikował dwa zbiory: Wiersze i rozważania paschalne (2014) oraz Poetycko-duszpasterskie kolędowanie (2015), a z ks. Mieczysławem Polakiem i ks. Leszkiem Wilczyńskim wydał książkę Spotkanie z Błogosławionym(2016).
Jego poezję znajdujemy w czasopismach literackich oraz antologiach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest również jednym z redaktorów ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant”. Recenzje jego twórczości ukazały się w czasopismach literackich, takich jak: „Topos”, „Akant”, „Protokół Kulturalny”, „Nihil Novi”, „Nowy Napis Co Tydzień”, „WYSPA– Kwartalnik Literacki”. Autor licznych omówień poezji i artykułów na łamach prasy literackiej.
Do wybranych wierszy z tomiku Czerwona biel oraz do utworów dla dzieci Andrzej Zarycki, kompozytor, pianista i aranżer, jedna z czołowych postaci polskiej piosenki literackiej i muzyki teatralnej, związany z Piwnicą pod Baranami, skomponował muzykę. Skomponował również muzykę do piosenki poety, „Zanim odnajdą głos”, której premiera odbędzie się w listopadzie tego roku w Piwnicy pod Baranami w Krakowie.
Jego utwory ilustrują Kazimierz Wiśniak, scenograf, malarz, rysownik i grafik, współtwórca Piwnicy pod Baranami, Sebastian Kudas, rysownik, ilustrator i scenograf tej sceny, Jacek Rosiak, rysownik i ilustrator związany z „Esensją” i miesięcznikiem „Akant”, a także Marta, córka poety, specjalizująca się w grafice.
Aktywnie uczestniczy w festiwalach poetyckich zarówno w kraju, jak i za granicą. Zorganizowanych miał wiele spotkań autorskich, m.in. w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, Bibliotece Raczyńskich oraz Domu Literatury w Poznaniu, Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Klubie Księgarza w Warszawie, Klubie „Arka” w Bydgoszczy, a także w Kaliszu, Gnieźnie i wielu innych miejscach.
Popularyzator wiedzy o książce. Autor licznych wystaw bibliofilskich. Członek jedynego na świecie Odrodzonego Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego w Krakowie z tytułem Dostojnej Makulatury.
Oprawa muzyczna spotkania– Marcelina Bociek – śpiew, przy akompaniamencie gitary.
Spotkanie poprowadzi : W.Barbara Jendrzejewska
_________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl