logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Letnia Akademia Recyklingu 2025 - Czwartkowe EkoWycieczki

2025-07-24 10:00
2025-07-24 12:00
Apteka "Pod Łabędziem"
Dla dzieci
Apteka "Pod Łabędziem"

Letnia Akademia Recyklingu 2025

Już po raz czwarty Czysta Bydgoszcz i Biblioteka u Bełzy zapraszają dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z opiekunami na wakacyjny cykl spotkań ekologicznych. W tym roku Letnia Akademia Recyklingu powraca w odświeżonej formule!

W każdą środę zapraszamy na wykłady i warsztaty w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku 24 – pełne ciekawostek, eksperymentów i praktycznych działań na rzecz planety. A dzień później, w czwartki, ruszamy w teren! Czekają na Was tematyczne ekowycieczki – przyrodnicze spacery, spotkania z ekspertami oraz odkrywanie zielonych zakątków Bydgoszczy.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i finansowane przez Miasto Bydgoszcz.

Obowiązują zapisy (od piątku przed każdym spotkaniem), liczba miejsc ograniczona.
+48 512 806 564

Miniwykłady i warsztaty recyklingowe
Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
godz. 11:00
każda środa – od 2 lipca do 20 sierpnia 2025

2 lipca 2025 (zapisy od 27.06)

Cudze chwalicie… Zagrożenia dla rodzimej przyrody. Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Zapraszamy na spotkanie „Cudze chwalicie…” z Jarosławem Mikietyńskim – kierownikiem Ogrodu Botanicznego IHAR w Bydgoszczy. Dzieci poznają fascynujący, ale i niebezpieczny świat gatunków inwazyjnych oraz dowiedzą się, dlaczego warto chronić rodzimą przyrodę. Natomiast podczas warsztatów każde dziecko stworzy swój własny „las w słoiku” – mały ekosystem na dłoni. Edukacja, ekologia i dobra zabawa w jednym!

9 lipca 2025 (zapisy od 4.07)

Nie takie straszne, jak je malują – spotkanie z naturą bez filtra. Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Żywe zwierzęta z bliska, mnóstwo zaskoczeń i jeszcze więcej ciekawostek! Razem odczarujemy strach, odkryjemy zwierzęce supermoce i sprawdzimy, jak sprytnie przyroda radzi sobie z przystosowaniem i kamuflażem.

Zajęcia poprowadzi Zootechniczka w trasie – Natalia Bulik, w towarzystwie owadów, gadów i płazów, a na zakończenie stworzymy owadzie podobizny z materiałów recyklingowych.

16 lipca 2025 (zapisy od 11.07)

Zostań Przyjacielem Kropelki – miniwykład i warsztaty recyklingowe

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Bogna Dominiak z MWiK w Bydgoszczy przybliży dzieciom znaczenie wody w naszym codziennym życiu i w przyrodzie. Dowiemy się, skąd się bierze woda w Bydgoszczy, dlaczego warto pić kranówkę i co oznaczają zielono-niebieskie rozwiązania. Zajrzymy też do świata zwierząt dzięki nagraniom z videopułapek! Natomiast część warsztatową wypełni nam projektowanie kartonowych akwariów – pełnych wyobraźni i przyrodniczych inspiracji.

23 lipca 2025 (zapisy od 18.07)

Sekrety ziół, które nas otaczają – miniwykład i warsztaty recyklingowe

Jakie rośliny rosną wokół nas i co dobrego możemy z nich zrobić? Monika Gajewska-Okonek – autorka wielu książek o ziołach i ziołolecznictwie – odkryje przed nami ich zapachy, właściwości i codzienne zastosowania. W części warsztatowej każdy uczestnik stworzy naturalną świecę zapachową z dodatkiem ziół – pachnącą, dekoracyjną i przyjazną naturze. To świetna okazja, by poznać zioła na nowo – z bliska i praktycznie.

30 lipca 2025 (zapisy od 25.07)

Nocne życie przyrody – co się dzieje, gdy śpimy? Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Co robią zwierzęta, kiedy my smacznie śpimy? Razem z Beatą Piesik z Nadleśnictwa Żołędowo odkryjemy tajemnice nocnych mieszkańców lasu, poznamy ich zwyczaje, zmysły i sposoby poruszania się po ciemku. Dowiemy się, dlaczego noc niektórym gatunkom sprzyja bardziej niż dzień. W części warsztatowej powstaną recyklingowe, kolorowe sowie poduszki – przytulne i ekologiczne!

6 sierpnia 2025 (zapisy od 1.08)

Tajemniczy świat mikrobów – życie, którego nie widać. Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Co kryje się w kropli wody, na dłoni czy na… kuchennym blacie? Podczas zajęć dzieci poznają fascynujący świat mikrobów – bakterii, wirusów i grzybów – niewidzialnych, a jednak bardzo ważnych organizmów. Dowiedzą się, jak dbać o higienę i zdrowie w kontakcie z mikroświatem, a w części warsztatowej stworzą zabawne zawieszki na drzwi w kształcie bakterii – z mopów, tektury i innych przydasiów. Spotkanie poprowadzi Aneta Okoniewska z Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej WSSE w Bydgoszczy.

13 sierpnia 2025 (zapisy od 8.08)

Zjadacze śmieci – sprzątacze natury. Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Co dzieje się z liśćmi, martwymi zwierzętami czy… odchodami? Dzieci odkryją niestrudzonych bohaterów przyrody – padlinożerców, saprofagi i innych „czyścicieli” świata, bez których nie byłoby życia. O tym, kto naprawdę zjada śmieci, opowie nam Magdalena Węglarz z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. W części warsztatowej uczestnicy stworzą kolorowych „śmieciożerców” z opakowań po jedzeniu na wynos i innych materiałów recyklingowych.

20 sierpnia 2025 (zapisy od 14.08)

Zalatana ptaszarnia regionalna. Miniwykład i warsztaty

W głośnej i kolorowej „ptaszarni” kryje się mnóstwo niespodzianek – dzieci poznają najciekawszych skrzydlatych mieszkańców naszego regionu i nauczą się rozpoznawać ich głosy, zwyczaje i upierzenie. Opowieści Dawida Kilona – przyrodnika i ilustratora – zabiorą nas w fascynującą podróż po ptasim świecie. W części warsztatowej każdy uczestnik wykona rysunek zimorodka pastelami – barwnego ptaka, który naprawdę żyje nad wodami Bydgoszczy.

Czwartkowe EkoWycieczki
każdy czwartek – od 3 lipca do 21 sierpnia 2025
zbiórka i dojazd – szczegóły przy zapisach
obowiązują zapisy od piątku przed każdą wycieczką – liczba miejsc ograniczona!

3 lipca 2025 | 11:00–14:00 | Nadleśnictwo Żołędowo, ul. Parkowa 4A, Żołędowo (dojazd własny; zapisy od 27.06)

Leśna wyprawa z ogniskiem

Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Żołędowo to wyjątkowa okazja, by w naturalnym otoczeniu leśnym zdobyć wiedzę o ekosystemie lasu. Dzieci dowiedzą się, jak odróżnić tropy zwierząt, dlaczego lasy są nazywane „zielonymi płucami” Ziemi i jak należy się w nich zachowywać. Spotkanie poprowadzi leśnik, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania młodych odkrywców. Na zakończenie wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek będzie okazją do integracji i odpoczynku na łonie natury.

Prowadzenie: Beata Piesik

10 lipca 2025 | 11:00 | Muzeum Wodociągów – Hala Pomp, ul. Gdańska 242 (zapisy od 4.07)

Z chmury do kranu – jak działa miasto

Spacer po plenerowej ścieżce edukacyjnej to fascynująca podróż przez historię i współczesność bydgoskich wodociągów. Dzieci zobaczą zabytkowe i nowoczesne urządzenia – hydranty, pompy, zawory – oraz replikę średniowiecznego rurmusa. Zajrzą do kanału wodno-ściekowego z XIX wieku i przekonają się, jak działa wodociągowe “wnętrze miasta”. Dowiedzą się też, jak woda trafia do naszych domów i dlaczego warto dbać o jej zasoby – od chmury do kranu.

17 lipca 2025 | 11:00 | Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13 (zapisy od 11.07)

Mydlane historie – pachnąca podróż w czasie

Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę do Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie historia łączy się z zapachem! Uczestnicy własnoręcznie wykonają mydełko i poznają tajniki dawnych metod dbania o higienę. W trakcie zwiedzania przewodnik opowie o historycznych zwyczajach kąpielowych i zapomnianych recepturach. To pachnąca podróż przez wieki z domieszką zabawy i niespodzianek!

24 lipca 2025 | 10:00 | Muzeum Farmacji “Apteka pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5 (zapisy od 18.07)

Pachnąca sztuka na co dzień, czyli… aromaterapia kieszonkowa

Podczas zajęć stworzymy wyjątkowe breloki, które nie tylko ozdobią klucze czy plecaki, ale będą też pachnącą, ziołową formą aromaterapii. W ogrodowym „Zakątku” wybierzemy zioła, których zapach najbardziej nam odpowiada – ich suszone części staną się wypełnieniem zawieszek. Poznamy także właściwości tych roślin, a ich miniaturowe portrety wykonamy techniką linorytu. Powstałe grafiki staną się główną ozdobą naszych breloków, które na koniec własnoręcznie zszyjemy. Kreatywność, zapach i wiedza – w jednym projekcie!

Prowadzenie: Dominika Raduńska-Pacholska

31 lipca 2025 | 11:00 | Park nad Starym Kanałem Bydgoskim, ul. Nakielska (na wysokości ul. Chłodnej; zapisy od 25.07)

Z wizytą u pszczół – warsztaty z Miejską Pszczołą

Zajrzymy do świata pszczół nad Starym Kanałem i dowiemy się, jak wygląda życie w ulu – od królowej po robotnice. Dzieci poznają tajniki pracy pszczelarza, obejrzą profesjonalny strój ochronny i prawdziwe narzędzia pszczelarskie. Porozmawiamy o tym, dlaczego pszczoły są tak ważne dla całej przyrody i jak możemy im pomagać na co dzień. Nie zabraknie ciekawostek o miodzie i roślinach miododajnych.

Prowadzenie: Mateusz Andryszak

7 sierpnia 2025 | 9:30 | Ogród Botaniczny UKW, ul. Niemcewicza 2 (zapisy od 1.08)

Rośliny i bioróżnorodność w ogrodzie botanicznym

Dzieci wyruszą w niezwykłą przyrodniczą podróż po Ogrodzie Botanicznym UKW, gdzie zobaczą ponad tysiąc gatunków roślin z całego świata – od kolorowych róż i egzotycznych drzew po pachnące zioła i tajemnicze kaktusy. Podczas spaceru poznają rośliny chronione, miododajne, wodne i jadalne, dowiadując się, jak roślinność wpływa na bioróżnorodność, klimat i życie zwierząt.

Prowadzenie: Monika Wójcik-Musiał

14 sierpnia 2025 | 10:00 | Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, ul. Petersona 22 (zapisy od 8.08)

Puścić z dymem – czy tylko o to chodzi? Z wizytą w bydgoskiej spalarni odpadów

Czy spalarnia to tylko „puszczanie z dymem”? Nie! W bydgoskim Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów powstaje energia z 180 tys. ton śmieci rocznie. Nowoczesna instalacja ProNatury produkuje prąd i ciepło dla tysięcy mieszkańców. To ekologiczne rozwiązanie ogranicza składowanie odpadów i emisję metanu. Zobacz, jak działa spalarnia – z bliska i od środka!

21 sierpnia 2025 | 10:00 | Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10 (zapisy od 14.08)

O czym szumią drzewa nad Starym Kanałem

Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję zwiedzić Muzeum Kanału Bydgoskiego z przewodnikiem i poznać fascynujące opowieści o czasach, gdy kanał łączył dwie wielkie rzeki – Wisłę i Odrę. Następnie wezmą udział w spacerze edukacyjnym z przyrodnikiem Dawidem Kilonem, podczas którego odkryją tajemnice drzew rosnących wzdłuż kanału, nauczą się rozpoznawać lokalną florę i faunę oraz dowiedzą się, jaką rolę pełni przyroda w miejskim krajobrazie.

Prowadzenie: Dawid Kilon

27 sierpnia 2025 | 12:00 | Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Finał Letniej Akademii Recyklingu 2025

Zapraszamy na wielki finał pełen atrakcji! W programie: rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego, kolorowe animacje z Bydgusią i Bydgusiem, ekologiczne koło fortuny, EkoLoteryjka, malowanie buziek, warsztaty przypinkowe oraz miniwarsztaty recyklingowe. Czekają na Was także wystrzałowe eksperymenty z Akademią Chemika dla najaktywniejszych uczestników LAR-u. Będzie kolorowo, radośnie i ekologicznie!

____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl

UWAGA! TEN SERWIS WYKORZYSTUJE COOKIES
Zapoznaj się z informacją o zasadach zachowania prywatności użytkowników. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim komputerze.
zamknij komunikat o plikach cookies